Аҳолини иш билан таъминлаш, даромадларини ошириш чоралари кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти фаоллари иштирокидаги йиғилишда аҳолини иш билан таъминлаш, даромадларини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
«Ҳар бир оила – тадбиркор» дастури доирасида ўз бизнесини бошламоқчи бўлган оилаларни аниқлаб, икки-уч ой ичида уларга жами 486 миллиард сўм миқдоридаги имтиёзли кредитларни тўлиқ ажратиш зарурлигини таъкидлади.
Фарғона – моҳир ҳунармандлар, уста деҳқонлар юрти. Бу ернинг кўнчилик, боғдорчилик анъаналари – тайёр бренд.
Бундан фойдаланиб, вилоятда чарм ва пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича қўшимча лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, «Чарм-атторлик маркази»ни ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Келгуси икки йилда Олтиариқ туманида 3 минг гектар майдонда узумчилик, Қува туманида 2 минг гектарда анорчилик, Қувасой шаҳрида 2 минг гектар майдонда гилосчилик кластерлари ташкил этилиши маълум қилинди. Ушбу кластерлар ўзлари мева етиштириш билан бирга аҳолидан ҳам сотиб олади. Бунинг учун хонадонларга 15 миллион дона узум, 10 миллион дона гилос ва 5 миллион дона анор кўчатлари етказиб берилади. Бу ҳам аҳоли даромадларини, ҳам вилоят экспорт салоҳиятини оширади.
Яқин йилларда Олтиариқ туманини тўлиқ узум етиштиришга ихтисослаштириш, илмий тадқиқот институтлари ва Тошкент давлат аграр университети олимларининг тавсиялари асосида боғ ва ток қатор ораларида бозорбоп сабзавотлар етиштириш режалаштирилгани таъкидланди.

Определены дальнейшие меры по обеспечению занятости и увеличению доходов населения
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании с активом Ферганской области обратил особое внимание вопросам обеспечения населения работой и увеличения его доходов.
Глава государства отметил, что необходимо выявить семьи, желающие начать бизнес в рамках программы «Каждая семья — предприниматель», и в течение двух-трех месяцев обеспечить выделение в полном объеме льготных кредитов на общую сумму 486 миллиардов сумов.
Фергана — край искусных ремесленников и земледельцев. Местные традиции дубления, садоводства — готовый бренд.
Шавкат Мирзиёев отметил, что следует эффективно воспользоваться этим и реализовать в области дополнительные проекты по производству кожевенно-обувной продукции, организовать Центр кожевенно-галантерейной продукции.
Сообщено, что в в течение двух лет будут организованы кластеры по виноградарству площадью 3 тысячи гектаров в Алтыарыкском районе, по гранатоводству — на 2 тысячах гектарах в Кувинском районе, по черешневодству — на 2 тысячах гектарах в городе Кувасае. Эти кластеры наряду с выращиванием фруктов будут закупать их у населения. Для этого в домохозяйства будет доставлено 15 миллионов черенков винограда, 10 миллионов саженцев черешни и 5 миллионов кустов граната. Это увеличит доходы населения и повысит экспортный потенциал области.
Отмечено, что в ближайшие годы намечено полностью специализировать Алтыарыкский район на виноградарство, выращивать в междурядьях садов и виноградников востребованные на рынке овощи на основе рекомендаций ученых научно-исследовательских институтов и Ташкентского государственного аграрного университета.