Эндиликда олий таълим муассасаларига ҳужжат топширишда 086-У-шакл бўйича тиббий маълумотнома талаб қилинмайди
Вазирлар Маҳкамасининг Олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш, талабалар ўқишини кўчириш, қайта тиклаш ва ўқишдан четлаштириш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш тўғрисидаги қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» Telegram-каналида хабар қилинди.
Киритилган қўшимчаларга мувофиқ, турк тилини чет тили сифатида ўқиган абитуриентлар ҳам мазкур тилдан кўп балли баҳо тизими бўйича имтиҳон топширадилар.
Эндиликда олий таълим муассасаларига ҳужжат топширишда 086-У-шакл бўйича тиббий маълумотнома талаб қилинмайди.
Қуйидагилар олий таълим муассасаларига қўшимча давлат грантлари асосида имтиҳонсиз ўқишга қабул қилинувчилар қаторига киритилди:
• Наманган вилояти Тўрақўрғон туманидаги Исҳоқхон Ибрат номидаги хорижий тилларга ихтисослашган мактаб-интернатни аъло баҳоларга битирган битирувчилар бакалавриатнинг хорижий тил ва адабиёт, филология ва тилларни ўқитиш йўналишларига;
• ҳар бир ҳарбий қисмдан биттадан ёш ҳарбий хизматчи, қисм қўмондонлиги ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи бошланғич ташкилоти тавсияномасига асосан.
Шунингдек, киритилган қўшимчалар билан сиртқи таълим шаклига ўқишга қабул қилиш тартиби белгиланди.
Сиртқи таълимга ҳужжатлар 1 июлдан 30 июлгача қабул қилинади.
Кириш имтиҳонлари 16 августдан 25 августгача камида 3 та фандан ўтказилади.
Ёзма имтиҳонлар шифрланган ҳолда текширилади.
Имтиҳонлар бакалавриат таълим йўналишларига мувофиқ келувчи 3 та фандан тўпланиши керак бўлган максимал 189,0 баллдан, ҳар бир фаннинг ўрнига қараб унинг учун ажратилган энг кўп баллнинг 0 дан 100 фоизгача бўлган оралиқда баҳоланади.
Натижалар имтиҳондан кейин 1−3 кунда таълим муассасасининг расмий сайтида эълон қилинади.
Шунингдек, магистратурага киришда қуйидагилар бекор қилинди:
• магистратурага кирувчиларнинг илмий ва илмий-педагогик ишларга қобилияти ҳамда қизиқишини аниқлаш мақсадида танланган мутахассисликка мос саволлар асосида суҳбат;
• «Информатика ва ахборот технологиялари» фани бўйича синов;
• Ўзбекистонда демократик жамият қуриш назарияси ва амалиёти фани бўйича синов.
Магистратурага ҳужжат топширганларнинг TOEFL бўйича камида 72 ёки IELTS бўйича камида 5,5 балл бўлганида улар чет тилидан кириш синовида иштирок этмайди. Илгари бу натижалар TOEFL бўйича камида 58 ва IELTS бўйича камида 5 балл бўлиши керак эди.
Ўқишини баҳорги семестрга қайта тиклаш бўйича ариза топшириш ҳар йили 15 январдан 25 январгача давом этади. Илгари 20 декабрдан кейинги йилнинг 20 январига қадар эди.

Правительство Узбекистана 27 апреля внесло изменения и дополнения в постановление от 20 июня 2017 года (Положения о порядке приема, перевода, восстановления и отстранения от учебы студентов в высших учебно-образовательных учреждениях), сообщило Министерство юстиции в Telegram-канале.
Бакалавриат
Согласно дополнениям, теперь при подаче документов для поступления в вузы у абитуриентов не требуется медицинская справка по форме 086-У.
В список тех, кто принимается на обучение в вузы на основе государственного гранта без экзамена, включены:
- выпускниками школы иностранных языков имени Исхокхона Ибрата в Туракурганском районе Наманганской области, которые получили отличные оценки по иностранным языкам и литературе, филологии и языковому образованию;
- по одному военнослужащему от каждой воинской части на основе рекомендации командования части и первичной организации Союза молодежи.
Письменные экзамены будут проводиться в зашифрованном виде.
Абитуриенты в качестве иностранного языка смогут сдавать экзамены по турецкому языку.
Каждый предмет будет оцениваться в промежутке от 0% до 100% исходя из максимального балла, выделенного для каждого предмета, и его места (3,1 балла, 2,1 балла и 1,1 балла). В направлении бакалавриата за прохождение экзаменов по трем предметам абитуриент может получить максимум 189 баллов.
Документы на заочное обучение принимаются с 1 июля по 30 июля, вступительные экзамены проводятся с 16 по 25 августа минимум по трем предметам.
Результаты будут опубликованы на официальном сайте учебного заведения в течение 1−3 дней после сдачи экзамена.
Магистратура
При поступлении в магистратуру отменены:
- собеседование на основе вопросов по специальности с целью определения у поступающих способностей и интересов в научной и научно-педагогической деятельности;
- экзамены по предметам «Информатика и информационные технологии» и «Теория и практика построения демократического общества в Узбекистане».
Кандидаты, поступающие в магистратуру, не будут участвовать в экзамене по иностранному языку, если у них имеется сертификат о прохождении IELTS на уровне минимум 5,5 балла (ранее — 5) или TOEFL — минимум 72 балла (58).
Заявку на восстановление учебы в весеннем семестре можно будет подать с 15 по 25 января (ранее с 20 декабря по 20 января).