Фуқаролик кодексининг янги таҳрири тайёрланади
Президент Шавкат Мирзиёев 1995—1996 йилларда қабул қилинган амалдаги Ўзбекистон Фуқаролик кодексининг янги таҳририни тайёрлашга фармойиш берди.
Ўзбекистон Республикаси ривожланишининг янги босқичи иқтисодиётни янада либераллаштириш, иқтисодий муносабатларни тартибга солишда давлат иштирокини камайтириш, хусусий мулк кафолатларини ҳимоя қилишни кучайтириш, тадбиркорликнинг ривожланишини рағбатлантириш ва хорижий инвестицияларни фаол жалб этиш бўйича устувор вазифаларни белгилаб берди, дейилади 5 апрелда қабул қилинган ҳужжатда.
Қуйидагилар фуқаролик қонунчилигини янада такомиллаштиришнинг асосий устувор йўналишлари этиб белгиланди:
• фуқаролик қонунчилиги нормаларини тизимлаштириш ва унификация қилиш, уларнинг энг намунали хорижий амалиётлар билан уйғунлигини таъминлаш, шунингдек, ушбу соҳада илғор халқаро стандартларни имплентация қилиш;
• хусусий мулкнинг дахлсизлиги кафолатларини таъминлайдиган, жисмоний ва юридик шахсларнинг, айниқса тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қиладиган самарали фуқаролик-ҳуқуқий механизмларни белгилаш;
• оммавий ва фуқаролик ҳуқуқ нормаларини аниқ чегаралаш, иқтисодиётни бошқаришда маъмурий-буйруқбозлик тамойилларига асосланган, ўз аҳамиятини йўқотган ва эскириб қолган қоидаларни чиқариб ташлаш;
• давлат-хусусий шерикчилиги, кластерлик ишлаб чиқариши, электрон тижорат, крипто-валюта айланмаси, ер участкаларини хусусийлаштириш, улушли қурилиш ва бошқа замонавий фуқаролик-ҳуқуқий институтлар ва иқтисодий муносабатлар шаклларини ҳуқуқий тартибга солишни таъминлаш.
Ҳужжат билан Фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш концепцияси тасдиқланди. Концепцияга мувофиқ, янги таҳрирдаги Фуқаролик кодекси турлича талқинларга йўл қўювчи нормаларни олиб ташлаш ёки яхшилаш, ҳаволаларни қисқартириш, жамиятнинг одоб-ахлоқ меъёрларини ҳисобга олган ҳолда фуқаролик ҳуқуқий муносабатларнинг янги тартибларини жорий этиш, мажбурий ҳуқуқ, шартномалар институтларини такомиллаштириш ва бошқаларни кўзда тутади.
Фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш учун адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигидаги идоралараро комиссия ташкил этилди. Янги таҳрирдаги Фуқаролик кодекси 2020 йил 1 апрелга қадар ишлаб чиқилиши ва Вазирлар Маҳкамасига киритилиши лозим.

В Узбекистане будет принят Гражданский кодекс в новой редакции
Президент Шавкат Мирзиёев распорядился подготовить новую редакцию Гражданского кодекса Узбекистана, которая заменит действующую версию, принятую в 1995—1996 годах.
На новом этапе развития Узбекистана необходимо современное гражданское законодательство прямого действия, отвечающее требованиям реальной рыночной экономики и международным стандартам, отмечается в распоряжении главы государства от 5 апреля.
Основными приоритетными направлениями совершенствования Гражданского кодекса определены:
• систематизация и унификация норм гражданского законодательства, их гармонизация с лучшими зарубежными практиками, а также имплементация передовых международных стандартов в этой сфере;
• установление эффективных гражданско-правовых механизмов обеспечения гарантий неприкосновенности частной собственности, защита прав и законных интересов физических и юридических лиц, особенно предпринимателей;
• четкое разграничение норм публичного и гражданского права, исключение устаревших, утративших свою значимость положений, основанных на командно-распорядительных принципах управления экономикой;
• правовое регулирование современных гражданско-правовых институтов и форм экономических отношений, таких как государственно-частное партнерство, кластерное производство, электронная коммерция, оборот криптовалюты, приватизация земельных участков и долевое строительство.
Документом одобрена Концепция совершенствования гражданского законодательства. Согласно концепции, в новой редакции Гражданского кодекса исключат или улучшат нормы, допускающие различное толкование, сократят отсылки, введут новые принципы гражданских правоотношений с учетом моральных принципов и нравственных норм общества, усовершенствуют обязательственное право, институт сделок и другие.
Ожидаемые результаты от реализации концепции:
• создание правовых основ дальнейшей либерализации экономики;
• сокращение присутствия государства в экономике;
• усиление защиты прав собственников и обеспечение приоритетной роли частной собственности в экономике;
• улучшение деловой среды и инвестиционного климата;
• повышение позиций страны в международных рейтингах.
Для совершенствования гражданского законодательства образована межведомственная комиссия, которую возглавил министр юстиции Русланбек Давлетов. Проект новой редакции Гражданского кодекса должен быть разработан и внесен в Кабинет Министров до 1 апреля 2020 года.