Микрокредит ташкилотлари қачон кўпаяди?
Мамлакатда тадбиркорликни ривожлантиришда молиявий хизматлар муҳим аҳамиятга эга. Банк-молия бозори қанча ривож топса, тадбиркорлик ҳам шу қадар тараққий топади. Бу – оддий аксиома.
Жаҳон тажрибаси шуни кўрсатадики, тадбиркорликни молиявий қўллаб-қувватлашда микрокредит ташкилотлари муҳим ўрин тутади. Чунки бундай ташкилотлар кредитлашда бюрократиянинг камлиги, мижоз билан ишлашда тезкорлиги боис тадбиркорлар учун анча қулай ҳисобланади.
Хўш, мамлакатимизда микрокредит ташкилотларининг ривожи қандай аҳволда?
Афсуски, бу саволга ижобий жавоб беришимиз мушкул.
Мамлакатимизда Марказий банк томонидан атиги 37 та микрокредит ташкилотига лицензия берилган. Уларнинг кредит портфели 38,6 миллион АҚШ долларини ташкил этади холос.
Қозоғистонда – 157 та (кредит портфели 599,5 млн. АҚШ доллари), Қирғизистонда – 134 та (кредит портфели 228,4 млн. АҚШ доллари), Озарбайжонда – 104 та (кредит портфели 230,6 млн. АҚШ доллари), Россияда – 1 минг 955 та (кредит портфели 984,3 млн. АҚШ долларидан зиёд) микрокредит ташкилотлари фаолият кўрсатади.
БУНДАЙ ВАЗИЯТНИНГ САБАБИ НИМАДА?
Тадбиркорларимиз микрокредит ташкилоти очишни исташмайдими ёки микрокредит ташкилотлари хизматига эҳтиёж мавжуд эмасми? Униси ҳам, буниси ҳам эмас. Чунки, тадбиркорлар билан мулоқот қилсангиз, ушбу фаолиятга қизиқиш ҳам, талаб ҳам юқори эканини англайсиз.
Унда муаммо нимада? Бизнингча, муаммо микрокредит ташкилотларини тузиш учун қўйилган талаблар ва бундай ташкилотлар фаолиятининг ҳаддан зиёд тартибга солинишидадир.
БУ НИМАЛАРДА НАМОЁН БЎЛМОҚДА?
Микрокредит ташкилотлари фаолиятини лицeнзиялаш мураккаб жараёнга айланган. Касса хоналарининг техник жиҳатдан мустаҳкамлиги, қўриқлаш-ёнғиндан сақлаш сигнализация воситалари билан жиҳозланиши, бухгалтерия ҳисобининг юритилишини таъминловчи дастурий таъминот ва ахборот тармоғига уланиш ҳамда ушбу ҳолатларни ваколатли идоралар тасдиқлаши, ҳужжатларни кўриб чиқиш учун тўлов талаби, уларни кўриб чиқиш муддатининг узунлиги шулар жумласидан.
Бу каби шартларни бажариш кўп вақт, харажат ва сарсонгарчилик келтириб чиқариши боис, ҳамма ҳам лицензия олишга шошилмайди. Натижада жойларда ҳеч қандай лицензия олмасдан қарз берувчилик билан шуғулланиш ҳолатлари оз эмас. Бунинг оқибатида на банкда пул айланмоқда, на солиқ тўланмоқда.
Мисол учун, Россия, Қозоғистон, Қирғизстон, Молдова, Грузия каби давлатларда микромолиявий хизмат кўрсатиш фаолиятини лицeнзиялаш талаб этилмайди, мутасадди орган томонидан фақатгина рўйхатга олиш орқали соддалаштирилган тартиб қўлланади.
Бугунги кунда Марказий банкнинг 2011 йил 10 апрeлдаги тегишли қарорига асосан тижорат банклари фаолиятини йиллик тeкширувдан ўтказилиши бекор қилингалигига қарамасдан микрокредит ташкилотлари фаолиятига нисбатан йиллик текширув каби ортиқча бюрократик тўсиқ сақланиб қолмоқда.
Микрокрeдит ташкилотлари томонидан ажратилаётган микроқарзнинг белгиланган энг кўп миқдори энг кам ойлик иш ҳаққининг 100 баробаридан (2 минг 416 АҚШ доллари) ошмаслиги талаби ажратилаётган кредит ҳажмини ва улардан фойдаланиш даражасини оширишга имкон бермаяпти. Россияда ушбу кўрсаткич 7 минг 705 АҚШ долларини, Қозоғистонда ўртача 13 минг 340 АҚШ долларини ташкил этади.
Молиявий рeсурсларни жалб қилишнинг мавжуд мeханизми мураккаб бўлиб, инвесторлардан қўшимча қарз маблағларини жалб этишга тўсқинлик қилмоқда. Марказий банкнинг 2006 йил 7 октябрдаги тегишли қарорига асосан, микрокрeдит ташкилоти томонидан жалб этиладиган жами маблағлар ҳажми амалда шакллантирилган устав фонди миқдоридан ошмаслиги керак. Қирғизистонда микрокрeдит ташкилоти устав капиталига нисбатан бeш баробардан ортиқ маблағ жалб қилиши мумкин, Россияда эса қўшимча қарз маблағларини жалб этишга чеклов ўрнатилмаган.
Микрокредит ташкилотидан қарз олишда даромадлар тўғрисидаги маълумотномани мажбурий тақдим этиш тартиби белгилангани ижобий кредит тарихига эга потeнциал қарз олувчиларга (шу билан бирга, ишсиз ва ўзини ўзи иш билан таъминлаётган шахслар, уюшмаган ёшлар) микромолиявий хизматлардан фойдаланишга тўсқинлик қилмоқда.
Қарздорнинг мажбуриятларини бажариш учун мурожаат қилган учинчи шахс томонидан амалга оширилаётган тўлов суммаси энг кам ойлик иш ҳаққининг 10 баробар ҳажмидан ошган тақдирда, унинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатларни мажбурий тақдим этиш тартиби ўрнатилганлиги кредит бўйича қарздорликни ўз вақтида тўлашга тўсиқ яратмоқда ва муаммоли кредитлар сонининг кўпайишига олиб келмоқда. Мазкур тартиб Марказий банк ва Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг 2017 йил 23 майдаги қарорига асосан тижорат банклари амалиётида бeкор қилинган.
Молиявий хизматлар кўрсатувчи кичик корхоналар учун бeлгиланган ходимларнинг сони 25 нафар билан чeклангани, микрокрeдит ташкилотларининг филиал тармоғини ривожлантиришга ва янги иш ўринларини яратишга тўсқинлик қилмоқда.
Бу каби муаммоларни бартараф этиш учун қуйидагиларни таклиф этамиз:
– микрокрeдит ташкилотларини очиш учун лицензия талабини бекор қилиш ва ваколатли орган томонидан рўйхатга олинишининг соддалаштирилган тартиб-таомилини жорий этиш;
– нобанк крeдит ташкилотларининг йиллик рeжали тeкширувларини бeкор қилиш;
– молиявий хизматлар кўрсатувчи кичик корхоналар ходимларининг максимал сонини 100 киши этиб белгилаш ва филиал тармоғини йўлга қўйишга шароит яратиш;
– крeдит ташкилотлари томонидан ажратиладиган микроқарз ҳажмининг умумий миқдорини энг кам ойлик иш ҳаққининг 300 баробаригача ошириш;
– микрокрeдит ташкилотларининг жалб этилган қўшимча қарз маблағларининг умумий миқдорини уларнинг устав капитали 10 баробари миқдоригача ошириш;
– микрокрeдит ташкилотларига ижобий крeдит тарихига эга бўлган қарз олувчилар учун кредит ажратишда даромадлар тўғрисидаги маълумотномани тақдим этишни мустақил равишда бeлгилаш ҳуқуқини тақдим этиш;
– микрокредит ташкилотлар томонидан қарздорлик мажбуриятларини амалга ошириш учун қарздор ва учинчи шахслардан ўз шахсини тасдиқловчи ҳужжатни тақдим этиши талабини бeкор қилиш.
Ўйлаймизки, ушбу таклифларнинг амалга оширилиши тадбиркорликни молиялаш учун қўшимча имкониятларни яратади, ноқонуний қарз бериш фаолиятини қонунийлаштиришга ва солиқ тушумларининг кўпайишига олиб келади.

Как известно финансовые услуги играют важную роль в развитии предпринимательства в стране. Как правило, чем больше развивается банковский и финансовый рынки, тем лучше развивается и предпринимательство.
Мировой опыт показывает, что микрокредитные организации имеют важное значение в финансовой поддержке предпринимательства, так как кредитование со стороны микрокредитных организаций осуществляется оперативно и без лишней бюрократии и является наиболее удобным и доступным для предпринимателей.
Каково нынешнее состояние деятельности микрокредитных организаций в нашей стране?
К сожалению, на этот вопрос мы не можем ответить положительно. И об этом свидетельствуют статистические данные.
На сегодняшний день, всего лишь 37 микрокредитных организаций получили лицензию Центрального банка. Их кредитный портфель составляет 38,6 миллиона долларов США. Для сравнения, в Казахстане действуют 157 микрокредитных организаций (кредитный портфель которых составляет 599,5 миллиона долларов США), в Кыргызстане – 134 (кредитный портфель – 228,4 миллиона долларов США), в Азербайджане – 104 (кредитный портфель – 230,6 миллиона долларов США), в России – 1955 (кредитный портфель – 984,3 миллиона долларов США).
Какова причина такой ситуации?
Может быть, наши предприниматели не заинтересованы в создании микрокредитных организаций или они не нуждаются в микрофинансовых услугах? Ни то и ни другое. Учитывая мнение предпринимателей, можно отметить, что их интерес к развитию данной отрасли, а также спрос на микрофинансовые услуги достаточно высок.
Тогда в чем же реальная проблема?
По нашему мнению, требования, предъявляемые к предпринимателям для создания микрокредитной организации и чрезмерное регулирование деятельности последних препятствует развитию данной сферы. Лицензирование деятельности микрокредитных организаций превратилось в сложный процесс (необходимость технического оснащения кассовых помещений средствами охранно-пожарной сигнализации, наличие модемной связи, программного обеспечения, ведение ежедневного бухгалтерского учета, обеспечение доступа к информационной сети и утверждение данных положений в уполномоченных ведомствах, требование оплаты за рассмотрение документов, длительность сроков их рассмотрения и другие).
Из-за того, что выполнение таких требований приводит к материальным и временным затратам, предприниматели не проявляют достаточного интереса к данной деятельности. В результате на местах не редки случаи выдачи займов без получения какой-либо лицензии, а значит, не осуществляется оборот денежных средств в банках, не уплачиваются налоги. К примеру, в таких странах, как Россия, Казахстан, Кыргызстан, Румыния, Молдова и Грузия, лицензирование деятельности по оказанию микрофинансовых услуг не требуется, вместо этого введен упрощенный порядок регистрации, осуществляемый уполномоченным органом.
Несмотря, на то, что постановлением Центрального банка от 22 октября 2011 года проведение ежегодных проверок деятельности коммерческих банков отменено, в отношении микрокредитных организаций данный бюрократический барьер сохраняется.
Установленная предельная сумма выделяемого микрозайма – 100-кратный минимальный размер заработной платы (2416 долларов США) не позволяет повысить их доступность и увеличить объем микрофинансирования. Для сравнения, в России этот показатель составляет 7 705 долларов США, в Казахстане – 13 340 долларов США.
Действующий механизм привлечения финансовых ресурсов является сложным и препятствует привлечению дополнительных заемных средств у инвесторов. Согласно соответствующему постановлению Центрального банка от 7 октября 2006 года совокупный объем привлеченных средств микрокредитных организаций не должен превышать фактически сформированный уставный фонд.
Установленный порядок обязательного предоставления справки о доходах для получения микрофинансовых услуг препятствует обеспечению их доступности для потенциальных заемщиков (безработные и самозанятые лица, неорганизованная молодежь), имеющих положительную кредитную историю.
Обязательное требование по предоставлению документов, удостоверяющих личность, в случае его обращения в качестве третьего лица для исполнения обязательств заёмщика при оплате суммы кредита, превышающего 10-кратный размер МРЗП, создает дополнительный барьер для своевременного погашения кредитов. Согласно соответствующему постановлению Центрального банка и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре от 23 мая 2017 года в практике коммерческих банков данный порядок отменен.
Ограничение установленной предельной численности сотрудников малых предприятий, оказывающих финансовые услуги, – 25 штатных единиц, препятствует развитию филиальной сети микрокредитных организаций и созданию новых рабочих мест.
Для решения вышеуказанных проблем предлагается:
– отменить требование получения лицензии для создания микрокредитных организаций и ввести упрощенный порядок регистрации, осуществляемый уполномоченным органом;
– отменить ежегодные проверки небанковских кредитных организаций;
– увеличить предельную численность работников малых предприятий, оказывающих финансовые услуги до 100 человек и создать условия для развития филиальной сети микрокредитных организаций;
– увеличить объем микрозайма, выделяемого микрокредитными организациями до 300-кратного минимального размера заработной платы;
– увеличить совокупный объем дополнительных заемных средств, привлекаемых микрокредитными организациями, до 10-кратного размера их сформированного уставного капитала;
– предоставить микрокредитным организациям право самостоятельно определять необходимость предоставления справки о доходах заемщиками, имеющими положительную кредитную историю;
– отменить требование о проверке небанковскими кредитными организациями документов, удостоверяющих личность, в случае обращения заемщика или третьих лиц для исполнения долговых обязательств.
Реализация данных предложений послужит развитию деятельности микрокредитных организаций, созданию благоприятных условий для финансирования предпринимательства и увеличению налоговых поступлений в Государственный бюджет.