Омбудсманнинг қонуний фаолиятига тўсқинлик қилганлик учун санкциялар жорий этилмоқда
Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ва бошқа қонун ҳужжатларига тузатишлар киритилди (14.03.2019 йилдаги ЎРҚ–530-сон Қонун).
Қуйидаги ҳуқуқбузарликлар учун мансабдор шахсларга ЭКИҲнинг 3 бараваридан 7 бараваригача миқдорда жарима солинади:
• омбудсман олдидаги ўз мажбуриятларини бажармаслик, унинг ишига тўсқинлик қилиш, унга била туриб ёлғон ахборот бериш;
• мурожаатларни, хулосаларни, тақдимномаларни, илтимосномаларни кўриб чиқмасдан қолдириш ёки уларни кўриб чиқиш муддатларини узрли сабабларсиз бузиш ёхуд улар юзасидан била туриб қасддан ишончсиз маълумотларни тақдим этиш.
Мазкур тоифадаги ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни маъмурий судлар кўриб чиқади.
Омбудсманга қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича ваколатлар берилди. Улар қамоқда сақлаш жойларига ва шахслар турган, ўз ихтиёри билан чиқиб кета олмайдиган бошқа жойларга татбиқ этилади.
Ушбу фаолиятга кўмаклашиш учун омбудсман ННТнинг, қоида тариқасида, юриспруденция, тиббиёт, психология, педагогика ва бошқа соҳаларда касбий ҳамда амалий билимларга эга бўлган вакиллари орасидан эксперт гуруҳини тузади. Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Эксперт гуруҳи тўғрисидаги низомни тасдиқлайди, унинг аъзоларининг вазифаларини белгилайди ва уларга тегишли жойларга монеликсиз кириш ҳуқуқини берувчи махсус йўлланмалар беради.

Вводятся санкции за воспрепятствование законной деятельности омбудсмана
В Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности и другие законодательные акты внесены поправки (ЗРУ–530 от 14.03.2019 г.).
В частности, должностных лиц будут штрафовать на сумму от 3 до 7 МРЗП за:
• невыполнение своих обязанностей перед омбудсманом, создание препятствий его работе, предоставление ему заведомо ложной информации;
• оставление без рассмотрения обращений, заключений, представлений, ходатайств или нарушение без уважительных причин сроков их рассмотрения либо умышленное представление по ним заведомо недостоверных сведений.
Рассматривают дела о правонарушениях данной категории административные суды.
Самого омбудсмана наделили полномочиями по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания. Они распространяются на места содержания под стражей и другие места, которые находящиеся там лица не могут покинуть по своей воле.
Для содействия этой деятельности омбудсман создает экспертную группу из представителей ННО, обладающих профессиональными и практическими знаниями, как правило, в области юриспруденции, медицины, психологии, педагогики и др. Уполномоченный по правам человека утверждает положение об экспертной группе, определяет задачи ее членов и выдает им специальные направления на право беспрепятственного посещения соответствующих мест.