Ер тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик чоралари кучайтирилади
Ер тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик чоралари кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Қонун 2019 йил 4 март куни президент томонидан имзоланди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг телеграмдаги «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.
Қонун билан Жиноят кодекси бир қатор янги нормалар билан тўлдирилди.
Хусусан, суғориладиган ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаб олишга йўл қўймаслик бўйича чоралар кўрмаслик, шу қилмиш учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилса энг кам ойлик иш ҳақининг 100 бараваридан (20 млн 273 минг) 150 бараваригача (30 млн 409 минг 500 сўм) жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд бир йилдан уч йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Худди шундай ҳаракатлар учун маъмурий жавобгарлик ҳам белгиланди.
Бундан ташқари, Жиноят кодексида ер бериш тартибини бузганлик учун ҳам жавобгарлик белгиланди, ушбу жиноят учун энг кам ойлик иш ҳақининг 150 бараваридан (30 млн 409 минг 500 сўм) 300 бараваригача (60 млн 819 минг сўм) жарима ёки икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, бир йилдан уч йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланиши мумкин.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига, кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказиш учун ўз вақтида мурожаат этмаганлик учун фуқароларга 202 минг 730 сўмдан 608 минг 190 сўмгача, мансабдор шахсларга 608 минг 190 сўмдан 1 млн 13 минг сўмгача жарима ундирилишига оид норма киритилди.
Ер кодексига киритилган қўимчаларга мувофиқ, тажриба-ишлаб чиқариш, ўқув, ўқув-тажриба ва ўқув-ишлаб чиқариш хўжаликлари, илмий-тадқиқот ва бошқа қишлоқ хўжалик муассасалари ва ташкилотларига ҳам ер участкалари берилиши белгиланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал Закон “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с усилением мер ответственности за нарушение земельного законодательства”.
Согласно документу, Уголовный кодекс Узбекистана дополнен нормой о самовольном захвате орошаемых земель.
В частности, непринятие мер по недопущению самовольного захвата орошаемых земель, совершенное после применения административного взыскания за такое же деяние, наказывается штрафом от 100 (20 млн 273 тысячи сумов) до 150 (30 млн 409 тысяч сумов) МРЗП или обязательными общественными работами до 360 часов или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы от 1 до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.
Также за аналогичные действия введена административная ответственность.
Кроме того, в Уголовном кодексе определена ответственность за нарушение порядка предоставления земель, данное преступление наказывается штрафом от 150 (30 млн 409 тысяч 500 сумов) до 300 (60 млн 819 тысяч сумов) МРЗП или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы от 1 до 3 лет или лишением свободы до 3 лет с лишением определенного права.
В Кодекс об административной ответственности внесены нормы, согласно которым за несвоевременное обращение в орган, осуществляющий государственную регистрацию прав на недвижимость, для регистрации права на земельный участок применяется наложение штрафа на граждан от 202 тысяч 730 сумов до 608 тысяч 190 тысяч сумов, а на должностных лиц – от 608 тысячи 190 сумов до 1 млн 13 тысячи сумов.
В соответствии с дополнениями, внесенными в Земельный кодекс опытно-производственным, учебным, учебно-опытным и учебно-производственным хозяйствам, научно-исследовательским и другим сельскохозяйственным учреждениям и организациям также предоставляются земельные участки.