ОАВ ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш учун Медиа-омбудсман институти таъсис этилади
Ўзбекистонда ОАВ ҳуқуқларини кафолатлаш ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни кучайтириш учун Медиа-омбудсман институти таъсис этилади. Бу ҳақда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Янги тузилма давлат идораларининг ОАВ фаолиятига асоссиз аралашувидан огоҳлантириш, ОАВ ҳамда давлат идоралари, жисмоний, юридик шахслар ўртасидаги низоли ҳолатларни ҳал қилиш билан шуғулланади.
Медиа-омбудсман ОАВ томонидан давлатнинг амалдаги қонунчилигига, жумладан, ахборот соҳасига оид қонун ҳужжатларига риоя этилишини ҳам назорат қилади.
«Ахборот истеъмолчилари ва ОАВ билан ишлаш имконини берувчи Медиа-омбудсман институтининг таъсис этилиши журналистларимизнинг ҳуқуқий маданияти ва этикасини мустаҳкамлашга хизмат қилади, деб умид қиламиз», — дейилади хабарда.
Медиа-омбудсман институти Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги қошида ташкил этилади, ҳозирда тегишли норматив ҳужжатлар лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда, дея аниқлик киритди агентлик вакили. Ҳужжатни 1 июнгача тайёрлаш режалаштирилмоқда.

В Узбекистане планируется создать институт медиа-омбудсмана для защиты прав и законных интересов средств массовой информации. Об этом сообщила пресс-служба Агентства информации и массовых коммуникаций.
Новая структура будет заниматься предупреждением необоснованного вмешательства государственных органов в работу СМИ и выступать посредником в спорах, возникающих между СМИ и госорганами, физическими, юридическими лицами.
Медиа-омбудсман также будет следить за соблюдением СМИ действующего законодательства и работать с жалобами физических и юридических лиц на «какие-либо спорные» материалы.
«Полагаем, что учреждение института медиа-омбудсмана, который имеет выход как к читателям, так и к СМИ, позволит значительно укрепить правовую и этическую культуру наших журналистов», — отмечается в сообщении.
Институт медиа-омбудсмана будет создан при Агентстве информации и массовых коммуникаций, сейчас идет разработка проекта соответствующего нормативно-правового акта, уточнили в ведомстве. Документ планируется подготовить до 1 июня.
Ранее агентство объявило, что намерено внедрить национальное удостоверение журналиста в форме ID-карты. С его помощью, как ожидается, можно будет свободно посещать в рабочих целях государственные и другие организации, и иметь доступ к необходимой информации.