Ташқи ишлар вазирлиги Қозоғистонга сафар қилувчиларни ҳавонинг кескин совиб кетганидан огоҳлантирди
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик-ҳуқуқий департаменти фуқароларни Қозоғистонга сафар қилишда қўшни мамлакатнинг айрим ҳудудларида ҳаво ҳарорати кескин тушиб кетганини ҳисобга олишга чақирди.
Жумладан, асосан шимолий ҳудудларда ҳаракатланиш учун транспорт воситасини танлаётганда ҳамда автобус ёки бошқа автомобиль транспорти турларида Россияга ўтаётганда дуч келиш мумкин бўлган хавфларни ҳисобга олиш зарурлиги уқтирилади.
Ўзбекистоннинг Қозоғистондаги элчихонаси Консуллик бўлими берган маълумотларга кўра, қаттиқ совуқ тушгани муносабати билан республика аҳамиятидаги «Астана-Петропавловск» трассаси автотранспортлар учун ёпилган, маҳаллий аҳолига эса сафарларга чиқмаслик тавсия қилинган.
Казгидромет сайтида 8 февраль куни Шимолий Қозоғистон вилоятида ҳаво ҳарорати кечаси 40 даражагача совиши, кундузи қор бўрони бўлиши ҳақида огоҳлантирилган. Жанубий-шарқий шамол 15−20 м/с тезликда эсиб, айрим жойларда 25 м/с га қадар кучаяди.
Шарқий, шимолий ва марказий Қозоғистонда ҳаво ҳарорати кечки вақтларда 45 даража совуқ, жанубда эса 30 даража совуқ бўлиши кутилмоқда. Совуқ ҳавога қор бўрони ва туман ҳамроҳлик қилади.
Қозоғистон ОАВнинг синоптикларга таяниб хабар қилишича, бу йил қиш сўнгги етти йилда ичида энг совуғи бўлмоқда.

Министерство иностранных дел предупредило граждан о рисках при въезде в Казахстан из-за морозов
Консульско-правовой департамент Министерства иностранных дел Узбекистана призвал граждан учитывать риски при въезде в Казахстан в связи с аномально низкими температурами в отдельных регионах соседней страны.
В частности, риски нужно учитывать при определении средств передвижения, особенно в северных районах, а также при транзите в Россию на автобусах или других видах автомобильного транспорта.
По данным консульского отдела посольства Узбекистана в Казахстане, из-за сильных холодов трасса республиканского значения «Астана-Петропавловск» закрыта для автотранспорта, местному населению рекомендовано воздерживаться от поездок.
На сайте Казгидромета опубликовано штормовое предупреждение на 8 февраля для Северо-Казахстанской области — ночью в регионе мороз до 40 градусов, днем местами метель. Ветер юго-восточный 15−20 м/с, местами 25 м/с.
Ранее температура в восточном, северном и центральном Казахстане опускалась в ночное время до 45 градусов мороза, по югу достигала 30 градусов ниже нуля. Низкие температуры сопровождаются снегопадами, туманом и гололедом.
Казахстанские СМИ со ссылкой на синоптиков сообщили, что зима в этом году стала самой морозной за последние семь лет.