ХУМШ ва бошқарувчи компания ишини қандай кузатиш мумкин?
Вазирлар Маҳкамасининг 30.01.2019 йилдаги «Кўп квартирали уйларни бошқариш тизимида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш тўғрисида»ги 67-сон қарори қабул қилинди.
Ҳужжат кўп квартирали уйларни сақлаш билан боғлиқ харажатлар бўйича ҳисоб-китоб ишларини юритишда очиқлик ва шаффофликни таъминлаш ҳамда аҳолига янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида қабул қилинган.
Бунинг учун кўп квартирали уйларни бошқариш тизимига ХУМШда мажбурий бадалларнинг ҳисоб-китобини юритиш ва ахборот-маслаҳат олиш имконини берадиган биллинг тизими – «Обод уй» электрон дастури жорий этилади.
Эслатиб ўтамиз, «Обод уй» тизими Вазирлар Маҳкамасининг 12.12.2016 йилдаги 400-сон қарори асосида ишлаб чиқилган ва пойтахтнинг Мирзо Улуғбек туманида экспериментал тартибда жорий этилган эди.
Энди дастур ва унинг барча дастурий таъминот базаси УКХ вазирлигига бепул топширилиб, республиканинг барча шаҳар ва туманларида фойдаланилади. Шу муносабат билан электрон дастурни жорий этиш, ундан самарали фойдаланиш, шунингдек «Ягона ҳисоб-китоб маркази» ДУК ва уларнинг филиаллари фаолиятини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар комплекси тасдиқланди. Эслатиб ўтамиз, улар бухгалтерия ҳисобини юритиш, консалтинг хизматлари кўрсатиш ҳамда шартномавий асосда ширкатлар аъзоларидан мажбурий бадалларни йиғишда ХУМШга ёрдам берадилар.
Назарда тутилган чора-тадбирлар сирасига қуйидагилар киради:
• ХУМШ ва бошқарувчи ташкилотларга тижорат банклари томонидан ажратилган кредит маблағлари мақсадли ва самарали сарфланиши юзасидан доимий назорат ўрнатиш механизмини яратиш;
• ўтказиладиган умумий йиғилишлар тўғрисидаги ва бошқа эълонлар, йиғилиш баённомалари, ҳисоботлар ва йиллик харажатлар сметаларини аҳолига етказишни таъминлаш;
• кўп квартирали уйларни жорий ва капитал таъмирлаш ҳамда уларнинг атроф ҳудудларида қуриладиган қўшимча қурилишлар (болалар майдончалари, айвонли тандирхоналар ва шу кабилар) тўғрисида тўлиқ маълумотлар олиш тизимини ишлаб чиқиш;
• квартиралар эгалари томонидан тўланаётган мажбурий бадаллар бўйича дебиторлик ва кредиторлик қарзлар тўғрисидаги маълумотларни ХУМШ ва бошқарувчи ташкилотларнинг бухгалтерия ҳисобини юритувчи дастурий таъминотда автоматик тарзда қабул қилиш ва б.
Режалаштирилган чора-тадбирларнинг барчаси 2019 йилнинг биринчи ярми давомида амалга оширилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 31.01.2019 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Кабинета Министров от 30.01.2019 г. № 67 «О внедрении современных информационно-коммуникационных технологий в системе управления многоквартирными домами».
Документ принят в целях обеспечения открытости и прозрачности ведения расчетов по расходам, связанным с охраной многоквартирных домов, а также создания для населения еще более благоприятных условий.
Для этого в систему управления многоквартирными домами внедряется электронный ресурс «Обод уй» – биллинговая система, предоставляющая возможность ведения расчетов по обязательным взносам в ТЧСЖ и получения информаций-консультаций.
Напомним, система «Обод уй» была разработана на основании постановления Кабинета Министров от 12.12.2016 г. № 400 и внедрена в экспериментальном порядке в Мирзо-Улугбекском районе столицы.
Теперь программа и вся ее база программного обеспечения бесплатно передается в МинЖКО и будет использоваться во всех городах и районах республики. В связи с этим утвержден целый комплекс мероприятий по внедрению электронной программы, ее эффективному использованию, а также дальнейшему развитию деятельности ГУП «Единый расчетный центр» и его филиалов. Они, напомним, оказывают помощь ТЧСЖ в ведении бухучета, предоставлении консалтинговых услуг и сбору обязательных взносов с членов товариществ на договорной основе.
Среди предусмотренных мероприятий:
- создание механизма постоянного контроля за целевым расходованием кредитных средств, выделяемых коммерческими банками управляющим организациям и ТЧСЖ;
- обеспечение доведения до населения отчетов и годовых смет расхода, объявлений о проводимых общих собраниях;
- разработка системы получения полных сведений о текущем и капитальном ремонтах многоквартирных домов, процессах дополнительного строительства на их прилегающей территории (детских площадок и пр.);
- автоматический прием программой ведения бухучета ТЧСЖ и управляющих компаний сведений о дебиторской и кредиторской задолженности по обязательным взносам собственников жилья и др.
Реализация всех запланированных мер будет осуществляться в течение первого полугодия 2019 года.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 31.01.2019 г.