2018 йил давомида 35,7 минг киши судланди, 867 киши оқланди
2018 йилда жиноят ишлари бўйича судлар томонидан 48581 нафар шахсга нисбатан 38133 та иш кўриб чиқилди. Мазкур кўрсаткичлар 2017 йилга нисбатан шахслар бўйича 37,2 фоизга, ишлар бўйича эса 35,5 фоизга камайган, дея хабар берди Ўзбекистон Олий суди расмий вакили Азиз Обидов.
Жумладан, 867 нафар шахс оқланди ва реабилитация қилинди, судланган шахслар сони 35706 нафарни ташкил этиб, шундан 8730 нафар шахсга озодликдан маҳрум қилиш ва 24902 нафарига бошқа турдаги жазолар тайинланди, 2074 нафар шахс шартли ҳукм қилинди.
Шунингдек, 3290 нафар шахс озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланиши муносабати билан суд залидан озод қилинди, 30171 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 9785 нафарига тайинланган жазоси енгили билан алмаштирилди, 8144 нафар шахсга нисбатан дастлабки тергов органлари томонидан асоссиз равишда қўйилган моддалар айбловдан чиқариб ташланди ёки қайта малакаланди.
2017 йилга нисбатан 2018 йилда айрим жиноят турлари, хусусан, қасддан одам ўлдириш, номусга тегиш, босқинчилик, талончилик, ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш, ўғрилик, пора олиш ва бериш, пора олиш-беришда воситачилик қилиш, безорилик, гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддалар билан қонунга хилоф равишда муомала қилиш, транспорт воситасини олиб қочиш, транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш, қасддан баданга оғир ва ўртача оғир шикаст етказиш каби жиноятлари учун судланганлик кўрсаткичлари камайди.
Ҳисобот даврида ярашув институтининг самарали қўлланилиши натижасида 9486 нафар шахс жиноий жавобгарликдан озод этилди.
Етказилган 343,6 млрд сўмдан зиёд моддий зарарнинг ўрнини қоплаган 3785 нафар шахсга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланган.
17613 та жиноят иши, яъни барча ишларнинг қарийб 46,2 фоизи сайёр суд мажлисларида кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан назорат тартибида 1576 нафар шахсга нисбатан 1236 та иш кўриб чиқилди. 827 нафар шахсга нисбатан қуйи судлар томонидан чиқарилган қарорлар бекор қилинди ва 522 нафар шахсга нисбатан чиқарилган суд қарорлари ўзгартирилди.

За 2018 год судами по уголовным делам рассмотрено 38133 дела в отношении 48581 лица, что на 35,5% дел и 37,2% лиц меньше, чем за 2017 год, сообщил официальный представитель Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
При этом 867 лиц оправданы и реабилитированы, количество осужденных составило 35706 лиц, из них в отношении 8730 лиц назначено наказание в виде лишения свободы, а в отношении 24902 лиц назначены другие виды наказаний, 2074 лица осуждены условно.
Кроме того, 3290 лиц освобождены из-под стражи из зала суда в связи с назначением им наказаний, не связанных с лишением свободы, 30171 лицо освобождено от отбывания наказания условно-досрочно, 9785 лицам назначенное наказание заменено на более мягкое, из обвинения 8144 лиц исключены или переквалифицированы статьи, необоснованно вмененные органами предварительного следствия.
В сравнении с 2017 годом, в 2018 году сократились показатели судимости по таким видам преступлений, как умышленное убийство, изнасилование, разбой, грабеж, хищение путем присвоения или растраты, кража, получение и дача взятки, посредничество во взяточничестве, хулиганство, угон транспортного средства, нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, умышленное тяжкое и средней тяжести телесное повреждение и преступления, составляющие незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ.
За отчетный период в результате применения института примирения 9486 лиц освобождены от уголовной ответственности.
В отношении 3785 лиц, возместивших материальный ущерб в размере более 343,6 млрд сумов назначены наказания, не связанные с лишением свободы.
17613 уголовных дел, то есть почти 46,2% всех дел рассмотрены в ходе выездных судебных заседаний.
Кроме этого, Судебной коллегией по уголовным делам Верховного суда в надзорном порядке рассмотрено 1236 дел в отношении 1576 лиц. Отменены решения нижестоящих судов в отношении 827 лиц и изменены судебные решения в отношении 522 лиц.