Суд-ҳуқуқ идоралари ва оммавий ахборот воситалари ҳамкорлиги мустаҳкамланмоқда
Андижон давлат тиббиёт институтида “Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ идоралари фаолияти ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқий ислоҳотларга оид хабардорлигини оширишда оммавий ахборот воситаларининг роли” мавзусида семинар-тренинг бўлиб ўтди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва бу жараёндан аҳолининг қай даражада хабардорлиги, фуқароларнинг ҳуқуқий билимини юксалтириш масалалари муҳокама қилинди.
– Ҳуқуқий демократик давлат ва фуқаролик жамиятини барпо этишда аҳолининг ҳуқуқий маданияти муҳим аҳамиятга эга, – дейди Андижон вилояти матбуот ва ахборот бошқармаси бошлиғи Абдиғулом Султонов. – Мазкур семинар ҳам суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнини ёритиш, тарғиб қилиш, ана шу йўналишдаги жараёнларда фаол қатнашувчи журналистлар масъулиятини, билим ва малакасини оширишга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
Тадбирда “Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ ислоҳотларини ҳаётга татбиқ этиш масалалари”, “Суд-ҳуқуқ идоралари фаолияти ва уларнинг ОАВ билан ҳамкорлиги”, “Суд, адлия, прокуратура ҳамда ички ишлар идоралари фаолияти очиқлигини таъминлашда ОАВнинг роли”, “ОАВда ҳуқуқий мавзуни ёритишнинг шакл ва усуллари. Журналист суриштирувини амалга ошириш тамойиллари” сингари мавзуларда маърузалар тингланди.
Оммавий ахборот воситаларида суд-ҳуқуқ идоралари фаолияти, аҳолининг ҳуқуқий билимини ошириш мавзуларида берилаётган материаллар кўлами ва савияси масаласи муҳокама қилинди. Шунингдек, бугунги глобаллашув даврида журналистлар ҳуқуқий соҳани ёритишда ўз билим ва малакасини муттасил ошириб бориши, мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар мазмун-моҳиятини ёритишда янада фаол бўлиши зарурлиги таъкидланди.
Ўзбекистон Миллий университети Журналистика факультети профессори Ёрқиной Маматова гуруҳлар доирасида ўтказилган машғулотларда журналистларнинг суд-ҳуқуқ мавзусига оид материалларни ёритиш борасидаги билим ва кўникмасини ошириш ҳамда ҳуқуқий мавзуни ёритишда журналист фаолиятининг ахлоқий меъёрлари хусусида атрофлича тўхталди.
Семинар-тренинг якунида суд, ҳуқуқ-тартибот идоралари ва оммавий ахборот воситалари ҳамкорлиги бўйича қўшма медиа-режа ишлаб чиқилди.

Состоялся семинар по вопросам сотрудничества судебно-правовых органов и средств массовой информации
В Андижанском государственном медицинском институте состоялся семинар-тренинг на тему “Деятельность судебно-правовых органов Узбекистана и роль средств массовой информации в повышении осведомленности граждан о правовых реформах”.
На мероприятии обсуждены реформы, реализуемые в судебно-правовой сфере нашей страны, уровень осведомленности населения об этом процессе, вопросы повышения правовых знаний граждан.
– Правовая культура граждан играет важную роль в построении правового демократического государства и гражданского общества, – говорит начальник Андижанского областного управления по печати и информации Абдигулом Султонов. – Этот семинар значим тем, что служит освещению и пропаганде реформ, реализуемых в судебно-правовой сфере, повышению ответственности, знаний и квалификации журналистов, принимающих активное участие в этом процессе.
На мероприятии заслушаны доклады на такие темы, как “Вопросы внедрения в жизнь судебно-правовых реформ в Узбекистане”, “Деятельность судебно-правовых органов и их сотрудничество со СМИ”, “Роль СМИ в обеспечении открытости деятельности судебных органов, органов юстиции, прокуратуры и внутренних дел”, “Методы и формы освещения правовой тематики в СМИ. Принципы журналистского расследования”.
Обсуждены уровень и масштаб материалов, опубликованных в средствах массовой информации, на тему деятельности судебно-правовых органов и повышения правовых знаний населения. Отмечалось, что в нынешнюю эпоху глобализации журналисты должны постоянно повышать свои знания и квалификацию по освещению правовой тематики, быть еще более активными в доведении до читателей и зрителей сути и значимости реализуемых в судебно-правовой сфере реформ.
На занятиях, проведенных профессором факультета журналистики Национального университета Узбекистана Ёркиной Маматовой, подробно рассмотрены вопросы повышения знаний и навыков журналистов по освещению судебно-правовых тем, соблюдения при этом правил этики журналиста.
В завершение семинара-тренинга разработан совместный медиаплан по сотрудничеству судебных, правоохранительных органов со средствами массовой информации.