Ваколати ошаётган Омбудсман, тартибга солинадиган ер қаъри, муҳофазаланадиган шахсий маълумотлар
2018 йил 25 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакатда ижтимоий, иқтисодий, суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Депутатлар ишни “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонуни лойиҳасини муҳокама этишдан бошладилар.
Қайд этилганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинларини таъминлашга катта эътибор берилмоқда. Парламент қуйи палатаси депутатлари томонидан тайёрланган мазкур қонун лойиҳаси ҳам ана шу йўлдаги чора-тадбирлардан бўлиб, Президентимизнинг 2018 йил 5 майдаги “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишланган тадбирлар дастури тўғрисида”ги фармони ижроси юзасидан ишлаб чиқилган.
Депутатлар фикрича, бу Ўзбекистонда “миллий превентив механизм” институтининг жорий этилишини, яъни қамоқда сақлаш жойларига Омбудсманнинг кириб туриши орқали қийноқ ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазо турларининг олдини олиш чоралари кўрилишини англатади.
Лойиҳада Омбудсман қамоқда сақлаш жойларига кирганида у ерда сақланаётган шахслар сони ҳақида маълумот олиши, уларни сақлаш шароитини ўрганиши, шахслар билан холи учрашиши, бундай жойларда шахсни сақлашнинг қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжатлар билан танишиб чиқиши мумкинлиги каби нормалар ўз аксини топмоқда. Шунингдек, қамоқда бўлиб турган шахсни тиббий кўрикдан ўтказишни талаб қилиши, қамоқда сақлаш жойлари маъмуриятининг қонунга зид ҳаракати (ҳаракатсизлиги)нинг олдини олиш бўйича шошилинч чоралар кўриши, шахсларни қамоқда сақлашнинг шароити ҳақида ўз хулосасини тайёрлаши ва уни тегишли органларга юбориши, бу каби фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқиши кўзда тутилмоқда.
Қамоқда сақлаш жойларидан ташқари, шахс ўз хоҳиш-иродаси билан тарк этиш имкони бўлмаган бошқа жойларга ҳам Омбудсманнинг кириб бориши назарда тутилмоқда. Бундай жойлар сирасига шахсни суд ёки бошқа ваколатли орган қарори билан жойлаштириладиган турли интернат муассасалари, ижтимоий хавфли касалликларга чалинган шахсларни даволаш ва сақлаш муассасалари, психиатрия муассасалари ва бошқалар киради.
Энг асосийси, қонун лойиҳасида Омбудсманнинг ушбу фаолиятига амалий кўмак бериш учун нодавлат нотижорат ташкилотлари вакилларидан иборат экспертлар гуруҳи тузилиши лозимлиги ҳақидаги нормани киритиш, Омбудсман Котибиятида унга кўмаклашиш шўъбасини тузиш назарда тутилмоқда. Бундан ташқари, мансабдор шахсларнинг Омбудсман олдидаги масъулиятини ошириш мақсадида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга янги 1974-модда киритиш ва унда Омбудсманнинг қонуний фаолиятига тўсқинлик қилганлик учун маъмурий жавобгарлик ўрнатиш таклиф этилмоқда.
Депутатларнинг таъкидлашича, ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши юртимизда “миллий превентив механизми”ни жорий этиш, шу аснода демократик ислоҳотлар жараёнида адолатлилик, инсонпарварлик ва қонун устуворлиги каби тамойилларни самарали амалга оширишда янада қулай шароит яратади.
Мажлисда кўрилган масалалар орасида Давлат геология қўмитаси, унинг тасарруфидаги ташкилотлар ва жойлардаги давлат ҳокимияти органларининг ер ости бойликларидан фойдаланиш соҳасидаги роли, масъулиятини ошириш, мазкур соҳада фаол инвестициявий сиёсатни юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида “Ер ости бойликлари тўғрисида”ги ва “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги қонунларга ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга тегишли ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси муҳокамаси ҳам қизғин кечди.
Депутатлар фикрича, ушбу қонун лойиҳаси қабул қилиниши натижасида фаолиятини қонунчиликка мувофиқ амалга оширувчи ер қаъридан фойдаланувчилар сонининг кўпайиши ва солиқ тушумларининг ортишига, қимматбаҳо
металлар ва қимматбаҳо тошларни қазиб олишни қонунийлаштириш, фойдали қазилмаларни рухсатсиз қазиб олиш ҳолларига чек қўйишга хизмат қилади. Айни пайтнинг ўзида қонуннинг қабул қилиниши юридик ва жисмоний шахсларнинг ушбу соҳадаги ноқонуний фаолиятлари учун жавобгарлигини кучайтиришга, давлат назорати самарадорлигини оширишга, шунингдек, ер ости бойликларини сақлаш ҳамда улардан оқилона фойдаланишни таъминлашга ёрдам беради.
Қайд этиш жоизки, бугунги глобаллашув тобора шиддатли тус олаётган бир пайтда фуқароларнинг шахсий маълумот ва ахборотлари хавфсизлигини таъминлаш долзарб аҳамият касб этмоқда. Мамлакатимиз Конституциясига мувофиқ, ҳар бир шахс шахсий ҳаёт дахлсизлиги, шахсий ва оилавий сир, ўз қадри ва ғурурини ҳимоя қилиш ҳуқуқига эга. Қолаверса, “Ахборотлаштириш тўғрисида”ги қонунга асосан жисмоний шахсларнинг шахсий маълумотлари ҳақидаги ахборот конфиденциал маълумотлар сирасига киради.
Мазкур нормалар шундан далолат берадики, давлатда инсоннинг шахсий ҳаёти ҳақидаги ахборотларни ҳимоялаш давлат сири таркибига кирувчи маълумотларни муҳофазалаш даражасида амалга оширилади.
Мажлисда депутатларнинг баҳс-мунозарасига сабаб бўлган масалалардан яна бири – “Шахсий маълумотлар тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳам ана шундай ҳаётий зарурат туфайли тайёрлангани билан аҳамиятлидир. Рақамли технологиялар даврида фуқароларнинг асосий ҳуқуқларини қўшимча мустаҳкамлашга қаратилган муҳим ҳуқуқларни таъминлашни назарда тутувчи ушбу қонун лойиҳаси шахсий маълумотлар билан ишлаш иштирокчиларининг ўрнатилган меъёр ва қоидаларга риоя этишини таъминлаш, фуқароларга ўз шахсий маълумотлари устидан назорат қилиш бўйича кенг имкониятлар яратишга ёрдам беради. Шунингдек, шахсий маълумотларни халқаро узатишни соддалаштиради ҳамда қаерда қайта ишланишидан қатъи назар, фуқаролар маълумотлари ҳимоясини таъминлаш кафолатларини яратади. Фуқароларга зарар келтириши мумкин бўлган, шу жумладан, уларнинг шахсий ҳаёти дахлсизлиги бўйича ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари бузилишининг олдини олишга кўмаклашади.
Муҳокамалар чоғида депутатлар Ўзбекистон тарихида инсоннинг шахсий ҳаёт дахлсизлигини муҳофазалаш борасида янги босқични бошлаб берадиган ушбу қонун лойиҳаси муҳим ва зарур ҳужжат бўлишини таъкидладилар. Аммо у сўз ва фикр эркинлиги чекланишига олиб келмаслиги зарурлигини қайд этдилар.
Мажлисда парламент қуйи палатаси ҳузуридаги Суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлашга кўмаклашувчи комиссия томонидан тавсия этилган масала – судларнинг бинолар, моддий-техник таъминоти борасида Самарқанд, Тошкент, Қашқадарё вилоятлари ва Тошкент шаҳар ҳокимларига парламент сўровини юбориш ҳақидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт вазири Б.Ходжаевга юборилган “Ўзбекистонда энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш ва энергия тежовчи инновацион технологияларни қўллаш истиқболлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг парламент сўровига жавоби ўқиб эшиттирилди.
Шунингдек, мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Расширение полномочий Омбудсмана, упорядочение использования недр, защита персональных данных
25 декабря 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в социальной, экономической, судебно-правовой сферах страны.
Депутаты начали работу с рассмотрения законопроекта «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане) и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Как отмечалось, за последние годы в стране обращается особое внимание на обеспечение прав и свобод граждан. Подготовленный депутатами нижней палаты парламента данный проект закона, являясь одной из таких мер, был разработан в соответствии с Указом Президента страны «О Программе мероприятий, посвященных 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека» от 5 мая 2018 года.
По мнению депутатов, это означает создание института национального превентивного механизма, то есть принятие мер по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, путем регулярных посещений Омбудсманом мест содержания под стражей.
В проекте изложены нормы о том, что при посещении мест содержания под стражей Омбудсман получает информацию о количестве лиц, изучает условия их содержания, проводит конфиденциальные встречи с лицами, изучает документы, подтверждающие законность их нахождения в этих местах. Также требует проведения медицинского освидетельствования лиц, принимает незамедлительные меры к пресечению незаконных действий (бездействия) администраций, составляет заключение об условиях содержания лиц и направляет его соответствующим организациям, должностным лицам, вносит предложения по совершенствованию данной деятельности.
Предусматривается также посещение Омбудсманом других мест, в которых находящиеся там лица не могут покинуть их по своей воле. К ряду таких мест относятся интернатные учреждения, психиатрические учреждения, учреждения социальной помощи и другие места, в которых помещаются лица на основании решения суда или хокима.
Самое главное, законопроектом предлагается внесение нормы о создании экспертной группы, образованной из числа представителей негосударственных некоммерческих организаций для содействия деятельности Омбудсмана, в части образования в структуре Секретариата Омбудсмана. Кроме того, в целях повышения ответственности должностных лиц перед Омбудсманом предлагается дополнить Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности новой статьей 1974 и установить административную ответственность за воспрепятствование деятельности Омбудсмана.
По мнению депутатов, принятие данного законопроекта создаст еще более благоприятные условия для внедрения в нашей стране национального превентивного механизма, эффективной реализации принципов справедливости, гуманности и верховенства закона в процессе демократических реформ.
На заседании среди рассмотренных вопросов также бурно обсужден законопроект, предусматривающий внесение соответствующих изменений и дополнений в законы «О недрах», «О воде и водопользовании» и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности. Данный проект закона разработан в целях усиления роли и ответственности Госкомгеологии, его подведомственных организаций и органов государственной власти на местах в сфере недропользования, а также создания благоприятных условий для ведения активной инвестиционной политики в данной сфере.
По мнению депутатов, принятие обсуждаемого проекта закона послужит увеличению количества недропользователей, осуществляющих деятельность в соответствии с законодательством, и роста налоговых поступлений, легализации добычи драгоценных металлов и драгоценных камней, уменьшению фактов самовольной добычи полезных ископаемых. Вместе с тем принятие рассматриваемого закона позволит повысить ответственность юридических и физических лиц за несанкционированную деятельность в данной сфере, эффективность государственного контроля, а также обеспечить сохранность и рациональное использование недр.
Необходимо подчеркнуть, что ныне, когда все более ускоряется процесс глобализации, актуальное значение обретает обеспечение персональных данных и информационной безопасности граждан. Согласно Конституции страны, каждый имеет право на неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту своих чести и достоинства. Кроме того, в соответствии с Законом «Об информатизации» информация о персональных данных физических лиц относится к категории конфиденциальной.
Данные нормы свидетельствуют, что наиболее защищенной в государстве информацией, наряду с информацией, составляющей государственную тайну, являются сведения о частной жизни человека.
На заседании в связи с этим оживленно обсужден законопроект «О персональных данных».
Данный законопроект, предусматривающий обеспечение важных прав, направленных на дополнительное укрепление основных прав граждан в эпоху цифровых технологий, соблюдение участниками обработки персональных данных установленных норм и правил, обеспечит граждан возможностью контроля своих персональных данных. Вместе с тем упростит доступ к ним и, как следствие, упростит процедуры международной передачи персональных данных, гарантируя защиту персональных данных граждан вне зависимости от того, где они обрабатываются. Он будет способствовать предотвращению возможных нарушений, которые могут причинить вред гражданам, в части нерушимости прав на неприкосновенность частной жизни.
В ходе обсуждений депутаты отметили, что данный законопроект в истории Узбекистана будет важным и необходимым документом, началом нового уровня в защите персональной неприкосновенной жизни человека, не ограничивая свободы слова и мысли.
На заседании также был рассмотрен рекомендованный Комиссией по содействию обеспечения независимости судебной власти при Олий Мажлисе Республики Узбекистан вопрос о направлении парламентского запроса хокимиятам Самаркандской, Ташкентской, Кашкадарьинской областей и города Ташкента по обеспечению судов зданиями, их материально-техническому снабжению.
Наряду с этим был заслушан ответ на парламентский запрос Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, отправленный министру экономики Республики Узбекистан Б.Ходжаеву «О перспективах эффективного использования энергетических ресурсов и внедрения энергосберегающих инновационных технологий в Узбекистане».
Также на заседании были рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.