Энди ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун аризани масофадан туриб бериш мумкин
Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) маҳаллий автомобиль соҳиблари учун янги хизматни ишга туширди. Энди улар масофадан туриб янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномаларини олиш учун ариза беришлари мумкин.
ЯИДХП маълумотига кўра, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 2 мартдаги «Миллий ҳайдовчилик гувоҳномасининг ҳамда автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳноманинг янги намуналарини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, мамлакатимизда ҳайдовчилик гувоҳномаларини алмаштириш амалга оширилмоқда. Бунда барча автомобиль эгалари 2020 йилга қадар янги ҳайдовчилик гувоҳномаларини олишлари керак.
ЯИДХП томонидан тақдим этилаётган янги хизмат тури вақтни сезиларли даражада тежаш ва ариза бериш амалиётини соддалаштиришга имкон бериши кутилмоқда. Ундан фойдаланиш учун юридик ёки жисмоний шахс ЯИДХПнинг расмий сайтидаги аризанинг электрон шаклини тўлдириши ва барча зарур бўлган маълумотларни кўрсатиши керак бўлади. Сўнгра етти кун мобайнида Давлат хизматлари марказига келиб, фуқаролигини тасдиқловчи ҳужжат, эски ҳайдовчилик гувоҳномаси ва талонини тақдим этиши, давлат божи тўловини амалга ошириши, суратга тушиши лозим бўлади. Шундан сўнг у янги ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлади.

Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) запустил новую услугу для местных автовладельцев. Теперь они могут дистанционно подать заявления для получения нового образца водительского удостоверения.
По данным ЕПИГУ, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по внедрению новых образцов национального водительского удостоверения и свидетельства о регистрации автомототранспортного средства» от 2 марта 2017 года в стране осуществляется замена водительских удостоверений. При этом всем автовладельцам до 2020 года необходимо получить новые водительские удостоверения.
Ожидается, что новая услуга, предоставляемая ЕПИГУ, позволит значительно сэкономить время и упростить процедуру подачи заявления. Чтобы воспользоваться ею, юридическому или физическому лицу необходимо заполнить электронную форму заявления на официальном сайте ЕПИГУ и указать все необходимые данные. Потом в течение семи дней заявитель должен будет явиться в Центр государственных услуг и предоставить свой паспорт, старое водительское удостоверение и талон, произвести оплату госпошлины, сфотографироваться. После этого он получит новое водительское удостоверение.