“Автомашина оламан” деган 73 нафар фуқарони чув туширган фирибгар 9 йилга озодликдан маҳрум этилди
Фирибгар алдаш ва ишончни суистеъмол қилиш йўли билан жуда кўп миқдордаги ўзганинг мулкини қўлга киритган.
Жиноят ишлари бўйича Сўх тумани судининг 2018 йил 3 декабрдаги ҳукмига кўра, Илҳом Телябаев алдаш ва ишончни суистеъмол қилиш йўли билан жуда кўп миқдордаги ўзганинг мулкини қўлга киритганликда Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодекси 168-моддаси 4-қисмининг “а” банди билан айбдор деб топилиб, тўққиз йил муддатга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланди. Бу ҳақда ЎзА хабар бермоқда.
Суднинг ҳукмига кўра, И.Телябаев “Фарғона авто савдо” масъулияти чекланган жамиятида омбор мудири вазифасида ишлаб келгани ҳолда хизмат вазифаларига жамият томонидан сотилаётган автомашиналар учун тўловларни қабул қилиш ва автомашиналар савдоси билан шуғулланиш кирмасада олдиндан жиноий режа тузган. У асосан жабрланувчилар билан шахсий ёки қариндош-уруғлик муносабатларидан фойдаланиб, улардан нақд пул шаклида автомашиналар учун тўловларни қабул қилиб олиб, айримларига автомашина сотиб олиб бериш, айримларига фойдаси билан пулларини қайтариб бериш орқали бошқа шахсларнинг ишончига кирди.
2017 йил июль ойидан 2018 йил май ойига қадар жами 71 нафар жабрланувчиларнинг 9 миллиард 329 миллион сўмдан ортиқ пуллари ва мулкларини такроран, алдаш ёки ишончни суистеъмол қилиш йўли билан қўлга киритиш жиноятларини қасддан содир этган.
Иш бўйича 14 нафар жабрланувчилар томонидан уларга етказилган 1 миллиард 749 миллион сўм моддий зарардан ихтиёрий воз кечилган бўлиб, қолган жабрланувчиларга етказилган 7 миллиард 579 миллион сўм моддий зарарни судланувчидан ундириш белгиланди.

Заведующий складом ООО «Фергана авто савдо» Илхом Телябаев обманул 73 граждан, обещав им помочь купить автомобили.
В материалах суда говорится, что несмотря на то, что в должностные обязанности И.Телябаева не входил приём оплаты за автомобили от граждан, он входил в доверие, в основном, к своим знакомым и родственникам и обещал им автомобили, а также выгодные вложения денег. Таким образом, виновный, превысив свои полномочия, присвоил денежные средства и имущество с июля 2017 года по май 2018, на сумму 9 млрд. 329 млн. сумов.
Таким образом, в соответствии с приговором Сохского районного суда Ферганской области от 3 декабря, Телябаев признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ст. 168 ч. 4 п.а УК РУз и приговорен к 9 годам лишения свободы.
Следует отметить, что 14 потерпевших простили подсудимому долги, на общую сумму в размере 1 млрд. 749 млн. сумов. В результате, Илхом Телябаев должен вернуть пострадавшим только 7 миллиардов 579 миллионов сумов.
Судом вынесено частное определение АО «Узавтосаноат» о причинах и предпосылках к совершению преступления и об их устранении.