Қирғизистонга ноқонуний олиб чиқиб кетилаётган 34 минг доллар тўхтатилди
Давлат божхона қўмитаси матбуот хизматининг хабар беришича, “Фарғона” чегара божхона пости орқали қушни Қирғизистонга чиқиб кетаётган фуқаро А.З. божхона назоратидан ўтиш чоғида божхона ходимлари томонидан оғзаки савол-жавоб қилингандан сўнг, ушбу фуқаро ёнида божхона ходимига маълум қилинмаётган буюмлар мавжудлигига шубҳа уйғотган.
Шундан сўнг, белгиланган тартибда холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганда унинг эгнида бўлган ички кийими ичидан божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, нақд 30 минг АҚШ доллари мавжудлиги ошкор бўлган.
Шунингдек, хуқуқбузарнинг кийиб олган курткаси ўнг чўнтагида 4 минг АҚШ доллари ва қўл сумкаси ичидаги хамёнида 510 турк лираси борлиги аниқланган.
Шу тариқа ушбу фуқародан жами 34 минг АҚШ доллари ва 510 турк лирасини яширган ҳолда қўшни давлатга олиб чиқиб кетмоқчи бўлганида божхона ходимлари томонидан тўхтатиб қолинган.

Пресечен незаконный вывоз иностранной валюты в соседний Кыргызстан
Как сообщили в пресс-службе Государственного таможенного комитета, гражданин А.З. вызвал подозрение при пересечении границы с Кыргызстаном через приграничный таможенный пост «Фергана». Мужчина вёл себя нервно и странно.
При проведении с участием понятых личного досмотра у гражданина была обнаружена спрятанная в нижнем белье и не заявленная при устном опросе наличная иностранная валюта в размере 30 тысяч долларов США.
Кроме того, в правом наружном кармане его куртки, были обнаружены 4 тысячи долларов США и в кошельке, находящемся внутри сумки принадлежавшей гражданину были обнаружены 510 Турецких лир.
В общей сложности таможенниками был пресечен незаконный вывоз наличной иностранной валюты за пределы Узбекистана в размере 34 тысяч долларов США и 510 Турецких лир.