Замонавий ёшлар нимага қизиқади?
«Ижтимоий фикр» жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази томонидан «Ўсмирлар ўзи ва кун тартиби тўғрисида» мавзуида ижтимоий сўров ўтказилди. Унга республикамизнинг барча ҳудудлари қамраб олинди. Мазкур саволга шаҳар ва қишлоқ жойларида истиқомат қилувчи 12 ёшдан 16 ёшгача бўлган ўсмирлар жавоб берди.
Сўров натижалари ўсмирларнинг руҳий ва жисмоний ривожланишида кун тартиби муҳим роль ўйнаши, ўқув юкламалари ва дам олишнинг ўзаро мувофиқлиги, уйқунинг давомийлиги, вақтида овқатланишни назорат қилиш, интизомга ўргатишга ёрдам беришини кўрсатди.
Тадқиқот давомида аниқланишича, кун тартибининг бузилиши ўсмирнинг жисмоний аҳволи ва унинг фанларни ўзлаштиришига жиддий таъсир кўрсатади. Муайян шароитда кун тартибининг бузилиши ўсмирларнинг ахлоқ чегарасидан чиқишга мойиллигидан далолат бериши мумкин.
Сўров натижалари кўрсатганидек, ўсмирларнинг аксарияти (82,9 фоиз) гигиена талабларига мунтазам риоя қилади, хусусан, тишини тозалайди, ювинади. Кўпинча қизлар шахсий гигиенага масъулият билан қарайди ва унга кўпроқ вақт ажратади. Йигитлар эса, аксинча, гигиена нормаларига мунтазам риоя қилмайди.
Мактаб ўқувчиларининг 31,8 фоизи мунтазам бадантарбия билан шуғулланади. 23,3 фоизи эса машғулотларни доим ҳам бажармайди, 7,4 фоизи ота-она тазйиқи остида бажаради. Деярли ҳар учинчи ўсмир (37 фоиз) бадантарбияни умуман бажармайди. Кўп ҳолларда бу қишлоқ жойларда истиқомат қилувчи ўсмир ва ўқувчи қизларга тааллуқли.
Тадқиқот натижалари аксарият ўсмирлар кунига уч марта: нонушта, тушлик ва кечки овқат тановул қилишини кўрсатди. Сўров ёш улғайиши билан ўсмирларда, гарчи бу уларнинг жисмоний ҳолатига салбий таъсир кўрсатса-да, овқат истеъмоли қисқаришини аниқлади. Фақат 39,3 фоиз ўқувчилар мактаб ошхонасида иссиқ овқат ейиш имкониятига эга. Ҳар бешинчи ўсмир (24,3 фоиз) деярли тушлик қилмайди, балки мактаб ошхонаси ёки кўчадан пирожка, беляши, сомса, бургерлар сотиб олиб тамадди қилади. Аниқланишича, ҳар учинчи ўсмирда тушлик кечки вақтга қолдирилади.
Тадқиқот натижаларига кўра, мактабда ўқиш ўсмирлар кун тартибида марказий ўрин эгаллайди. Бу ерда ҳар иккинчи ўсмир олти соатдан камроқ, ҳар учинчи ўсмир етти соатга яқин, деярли ҳар ўнинчи ўсмир саккиз соатга яқин вақтини ўтказади. Ўсмирларга сабоқ олиш ёқади, умуман, улар ўз мактабларида йўлга қўйилган таълим-тарбия жараёнларини ижобий баҳолайди, ўқув юртларида эгалланган билимлар, ҳаётий кўникма ва маҳоратларини қадрлайди. Тадқиқотда иштирок этган ўсмирларнинг аксарияти мактабда эгалланган билим ва тажриба уларнинг келажаги учун муҳим аҳамият касб этишига ишончи комил. Аксарият ўсмирлар мактабни ўз вақтини ёқимли ўтказиш, тенгдошлари билан мулоқот қилиш, турли қизиқарли тадбирларда иштирок этиш мумкин бўлган жой, деб билади.
Кўплаб ўсмирлар севимли фанлари сифатида кўпроқ математика ва информатикани эътироф этди. Сўровнинг ҳар бешинчи иштирокчиси эса бундай фанлар сирасига она тили ва тарих фанлари киришини таъкидлади. Ҳар ўнинчи иштирокчи инглиз тили дарсларини танлади. Ҳар иккинчи ўсмир қандайдир фан ёки фанлар бўйича қўшимча машғулотлар, секция ва ижодий тўгаракларга қатнашади. Шу муносабат билан мактаб таълими тизимини такомиллаштиришни давом эттириш, уни ёш авлоднинг таълим соҳасидаги эҳтиёжларига мослаштириш, хусусан, математика, физика, кимё, тарих, хорижий тиллар каби фанларни чуқурроқ ўқитиш, ўқувчиларнинг замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиши ниҳоятда долзарблиги намоён бўлмоқда.
Ўсмир ёшида кун тартиби бузилишининг жиддий шаклларидан бири нафақат мактаб интизомига риоя қилмаслик, балки ўсмирларнинг бошқа машғулотларга сабабсиз келмаслиги ҳисобланади. Мактабдаги машғулотларга келмаслик сабабли ўсмирда академик ўзлаштириш ёмонлашади, у бутунлай мактаб тартибидан чиқиб қолади, унинг ахлоқ чегарасидан чиқиш эҳтимоли ортади. Ўқувчиларнинг таъкидлашича, машғулотларни асосан узрли сабаб, хусусан, касаллик сабабли қолдиришга мажбур бўлади. Асосан қишлоқ жойларида истиқомат қилувчи айрим ўсмирлар ўқув машғулотларини ота-онасига ёрдам кўрсатиш зарурияти сабабли қолдиради. Деярли ҳар ўнинчи ўсмир дарсни оилавий тадбирларни ўтказиш сабаби билан қолдирган, баъзи ўсмирларнинг ўқишга келмаслик сабаби берилган материални текшириш, доскага чиқариш, назорат ишлари ёзиш, бажарилмаган уй вазифалари билан боғлиқ қўрқувлар ҳисобланади.
Сўров давомида аниқланишича, ўсмирлар кун тартибида ўқувчиларнинг уй вазифаларини бажаришга кетказган вақти муҳим аҳамиятга эга. Ўртача вақт тахминан 2,3-2,5 соатни ташкил қилади. Йигитлар билан таққослаганда, қизлар уй вазифаларини тайёрлашга жиддийроқ ёндашади ва бунга кўпроқ вақт сарфлайди.
Сўров натижаларига кўра, ҳар учинчи ўсмир мактаб дарсларидан сўнг қандайдир фан бўйича репетитор билан қўшимча машғулот, спорт секцияси, ижодий тўгарак, мусиқа мактабларига боради. Улғайган сари олий ўқув юртларига киришга тайёрланиш билан боғлиқ қўшимча машғулотларга қатновчи ўсмирлар сафи ортиб боради. Йигитлар кўпроқ спорт машғулотларига қатнаса, қизлар репетиторга қўшимча машғулотларга қатнайди. Ўсмирлар кун тартибидаги ўзгариш бевосита мактаб дарсларидан сўнг қўшимча машғулотларга борганда, асосан улар орасида тушлик вақтида тўлақонли овқат тановулини ўтказиб юборадиганлар сонининг жиддий равишда ошиб бораётганлиги билан боғлиқ.
Бундай болаларда ўқув юкламалари ортиб боради ва бўш вақт, шунингдек, ўқув машғулотларидан сўнг дам олиш вақти кескин қисқаради.
Ўсмирлар кун тартиби тузилишида бўш вақт муҳим аҳамиятга эга, чунки ўқувчи ўзининг шахсий эҳтиёжлари ва манфаатларидан келиб чиқиб, бу вақтдан ўз ихтиёрига кўра фойдаланади. Сўров натижаларига кўра, ўсмирларнинг 65,2 фоизи учун ўқишдан бўш вақтида дўстлар билан мулоқот қилиш улар ҳаёт фаолиятининг муҳим йўналиши ҳисобланади. 61,9 фоиз ўсмир бўш вақтида телевизион дастурларни кўришни афзал кўради. Сўров ёрдамида ҳозирги кунда бадиий ва таълимга оид адабиётларни ўқиш, ижтимоий тармоқларда мулоқот қилиш, ижодий тўгараклар, спорт билан шуғулланиш бўш вақтнинг оммабоп шаклларига айланмоқда.
Сўров маълумотларига кўра, ўқишдан ташқари бўш вақтнинг асосий қисмини ўқувчилар ота-онасига уй ишларида ёрдам бериш (75,9 фоиз) ва кичик ёшдаги болаларга қараб туриш (72,9 фоиз)га сарфламоқда. Қизлар (89,2 фоиз) бўш вақтининг энг кўп қисмини ота-онасига уй ишларида ёрдам беришга сарфлайди. Йигитлар (62,2 фоизи) кўпроқ вақтини ижтимоий тармоқларда дўстлари билан мулоқот қилиш билан ўтказади. Ота-онасига ёрдам бериш ўрнига вақтини телевизор кўришга сарфлайди. Қишлоқ жойларида ота-онасига ёрдам бериш билан боғлиқ вазифалар кўпроқ йигитлар зиммасига юклатилади.
Сўров доирасида кечки пайт (20:30 дан сўнг) кўча, маҳалла ва кафеларда дўстлари билан мулоқот қилишда давом этаётган ўсмирлар борлиги ҳам аниқланди. Бўш вақтини шу тариқа ўтказувчи ўсмирлар (асосан юқори синф йигитлари) ахлоқий чегараларни бузишга мойилликнинг эгри индикатори ҳисобланади. Ўсмирларнинг кечки пайт уйдан чиқиб кетиш имконияти борлиги ота-оналар фарзандларини қаттиқ назорат қилмаётганидан далолат беради.
Сўров натижаларига кўра, деярли ҳар учинчи ўсмир қандайдир жиддий қизиқиш ва машғулотларга эга эмас, бўш вақтини асосан теледастурлар кўриш ёки кўчада тенгдошлари билан ўтказади. Бироқ, айнан шу ёшдагилар мунтазам қандайдир юмуш билан машғул бўлиши, ижод, спорт, тилларни ўрганишга қизиқиши жуда муҳим. Ўтказилган сўров одатда қонунбузилишлари ўқув юртларида машғулотларни тизимли ўтказиб юборадиган, ҳеч қандай доимий қизиқишга эга бўлмаган вояга етмаганлар томонидан содир бўлаётганлигини кўрсатди.
Тадқиқот доирасида деярли ҳар бешинчи ўқувчи иккинчи сменада ўқиши аниқланди. Биринчи сменада таҳсил олаётган ўсмирлар орасида ҳар учинчи ўсмир қўшимча машғулотларга қатнаса, иккинчи сменада ўқиётганлар орасида эса бундай машғулотларга фақат ҳар ўнинчи ўсмир қатнайди. Сўров натижаларига кўра, иккинчи сменада ўқиётган ўсмирларнинг бўш вақт имкониятлари чегараланган. Юкламалар даврининг дам олиш даври билан мутаносиблиги таъминланган дарс машғулотларининг қатъий жадвалини ишлаб чиқиш иккинчи сменада ўқишнинг салбий оқибатларини бир мунча юмшатиши мумкин. Бироқ, умуман олганда, сўров фуқароларнинг барча ўқувчиларни биринчи сменада ўқишга ўтказиш зарурияти ҳақидаги фикрини аниқлади.
Сўров ўсмир кун тартибида акс эттирилган ҳаёт тарзининг муайян алгоритмлари маълум даражада ўсмирнинг ахлоқий фазилатлари ва шахс сифатида шаклланишига жиддий таъсир кўрсатишини намоён қилди.
Барча ўқувчиларга тўғри келадиган универсал кун тартиби мавжуд эмас. Ўсмирнинг кун тартиби индивидуал характерга эга бўлиб, унинг оиласи, қизиқишлари доираси, оилавий анъаналар ва одатлар, пировардида, оиладаги тарбия асосида шаклланади. Шу муносабат билан ота-оналарнинг ўз болаларини тарбиялаш жараёнида ўқитувчилар билан ўзаро ҳамкорликдаги иштирокини фаоллаштиришга йўналтирилган оилалардаги тарбиявий-маърифий ишларни кучайтириш, уларнинг педагогик компетентлигини ошириш, ота-оналар томонидан фарзандларининг ўқув машғулотларига қатнаши, бўш вақтини мазмунли ўтказиши, ижтимоий тармоқлардаги мулоқотини назорат қилишни кучайтириш ишларини давом эттириш жуда муҳим. Муаммоли оилаларда ўсмирларни қонунбузарлик ҳолатларини содир этишдан фақатгина ота-оналар, ўқитувчилар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва жамоат ташкилотлари ходимларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан асраб қолиш мумкин. Вояга етмаганлар томонидан қонунбузарликларни содир этиш сабаб ва оқибатларини бартараф этиш мақсадида ота-она ва педагогларнинг фикрича, маҳалла фуқаролари йиғинларида тизимли ўқув ва ахборот-маърифий кампаниялар ташкил этиш, ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтини мазмунли ўтказишга доир ишларни фаоллаштириш зарур.
Умуман олганда, сўров ўрта ва юқори мактаб ёшидаги ўсмирларнинг мутлоқ кўпчилиги ҳаётда аниқ мақсад ва келгуси режаларга эга эканлигини кўрсатди. Ўсмирларнинг устувор ҳаётий мақсадлари турфа характерга эга бўлиб, улар энг аввало, улғайиш, тезроқ болаликдан мустақил ҳаётга ўтиш интилишларига асосланган. Ўсмирлар ўз келажагини Ватанга хизмат қилиш каби олий мақсад билан боғламоқда, йигит ва қизлар жамиятнинг муносиб аъзоси, керакли инсон бўлиб етишиб, ўз ота-оналарига кўмакчи ва таянч бўлиш истагида.

Центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» провел социологический опрос «Подростки о себе и распорядке дня». Им были охвачены все регионы республики, на вопросы анкеты отвечали подростки среднего и старшего школьного возраста от 12 до 16 лет, проживающие как в городской, так и сельской местности.
Результаты опроса показали, что правильный режим дня играет важную роль в психическом и физическом развитии подростков, помогает контролировать соотношение учебных нагрузок и отдыха, продолжительность сна, регулярность питания, приучает к дисциплине.
Нарушения в режиме дня, как выявлено в исследовании, серьезно влияют на физическое самочувствие подростка и его школьную успеваемость. В определенных обстоятельствах деформация в режиме дня может свидетельствовать о потенциальной склонности подростков к поведенческим рискам.
Как свидетельствуют результаты опроса, большинство подростков (82,9 процента) регулярно соблюдают гигиенические процедуры, в частности, чистят зубы, умываются. Девушки более ответственно относятся к личной гигиене и уделяют ей больше времени; среди юношей, напротив, больше тех, кто нерегулярно соблюдает гигиенические нормы. В ходе опроса не было выявлено ни одного подростка, который чистит зубы утром и вечером.
Регулярно делают зарядку 31,8 процента школьников; 23,3 процента – делают ее, но нерегулярно; 7,4 процента – делают под давлением родителей. Почти каждый третий подросток зарядку вообще не делает (37 процентов). В большинстве случаев это касается подростков, проживающих в сельской местности, и девушек-школьниц.
Большинство подростков, как показали результаты исследования, питаются три раза в день, то есть завтракают, обедают и ужинают. В ходе опроса выявлено, что у подростков с возрастом происходит переориентация на сокращение числа приемов пищи, хотя это негативно сказывается на их физическом самочувствии. Только 39,3 процента школьников имели полноценный прием горячей пищи в школьной столовой. Каждый пятый подросток (24,3 процента) фактически не обедает, а перекусывает пирожками, беляшами, самсой, бургерами, которые покупает в школьной столовой или на улице. Как выяснилось, у каждого третьего подростка обед переносится на более позднее время, то есть они обедают дома.
По данным исследования центральное место в режиме дня подростков занимает учеба в школе. Здесь каждый второй подросток проводит не менее шести часов, каждый третий – около семи часов, почти каждый десятый – около восьми. Подросткам нравится учиться, в целом они позитивно оценивают постановку образовательного и воспитательного процесса в своих школах, ценят знания, жизненные навыки и умения, полученные в учебных заведениях. Большинство подростков, принявших участие в исследовании, уверены, что полученные в школе знания, опыт имеют важное значение для их будущего. Для многих подростков школа является тем местом, в котором они с удовольствием проводят свое время, общаются со своими сверстниками, участвуют в различных мероприятиях.
В качестве своих любимых предметов большинство подростков чаще всего называли математику и информатику. Каждый пятый участник опроса своим любимым предметом считает родной язык и историю; более чем каждый десятый – уроки английского языка. Каждый второй подросток посещает дополнительные занятия по какому-либо предмету или предметам, секции или творческие кружки. В этой связи крайне актуальным представляется дальнейшее совершенствование системы школьного образования, ее адаптация к потребностям молодого поколения в сфере образования, в частности, более углубленная подготовка по таким предметам, как математика, физика, химия, история нашей страны, иностранные языки, расширение доступа школьников к современным информационно-коммуникационным технологиям.
Одной из серьезных форм нарушения режима дня в подростковом возрасте являются прогулы занятий, которые могут указывать на склонность подростков нарушать не только школьную дисциплину, но и другие социальные нормы. Из-за пропуска занятий в школе у подростка ухудшается академическая успеваемость, он выпадает из школьного уклада в целом, увеличивается вероятность его попадания в зону поведенческого риска. Как объясняли сами школьники, они пропускали занятия в основном по уважительным причинам, в частности по болезни. Некоторые подростки, в основном проживающие в сельской местности, пропускали учебные занятия в связи с необходимостью оказания помощи родителям; почти каждый десятый подросток пропускал учебу в связи с проведением семейных мероприятий; для некоторых подростков причиной прогулов являются переживания, связанные со страхами проверки заданного материала, вызова к доске, написания контрольных работ, невыполнения домашних заданий.
Как показал опрос, существенное значение в режиме дня подростков имеет то время, которое школьники тратят на выполнение домашних заданий. В среднем это около 2,3-2,5 часа. В сравнении с юношами девушки тратят на приготовление домашних заданий существенно больше времени.
По данным опроса, каждый третий подросток после школьных уроков идет на дополнительные занятия с репетитором по какому-либо предмету, в спортивную секцию, творческие кружки, музыкальную школу. С возрастом увеличивается количество подростков, посещающих дополнительные занятия в связи с подготовкой к поступлению в высшие учебные заведения. Девушки чаще ходят на дополнительные занятия с репетитором (21,9 процента), тогда как юноши чаще посещают спортивные секции (10,5 процента). Деформации режима дня у подростков, непосредственно после учебы в школе посещающих дополнительные занятия, в основном связаны с тем, что среди них существенно возрастает количество пропускающих полноценный прием пищи в обеденное время. Кроме того, у таких ребят существенно возрастают учебные нагрузки и, напротив, сокращается свободное время, а также время на отдых после учебных занятий.
В структуре режима дня подростков важное значение имеет досуг, так как это то время, которым учащиеся распоряжаются по своему личному усмотрению в зависимости от своих личных потребностей и интересов. По данным опроса, для 65,2 процента подростков наиболее значимым видом деятельности в свободное от учебы время является общение с друзьями. Другим предпочитаемым досугом для 61,9 процента подростков является просмотр телевизионных передач. Опросом выявлено, что в настоящее время становятся популярными формами досуга чтение художественной и обучающей литературы, общение в социальных сетях, участие в творческих кружках, спортивных секциях.
Существенное количество свободного от учебы времени, по данным опроса, школьники уделяют помощи родителям по ведению домашнего хозяйства (75,9 процента) и присмотру за младшими детьми (72,9 процента). Девочки (89,2 процента) гораздо в большей степени тратят свое свободное время на помощь родителям в ведении домашнего хозяйства, тогда как юноши больше времени проводят в общении с друзьями, в соцсетях, чаще смотрят телевизор, но меньше помогают своим родителям (62,2 процента). В сельской местности нагрузка, связанная с помощью родителям, ложится в большей степени на юношей.
В ходе опроса были выявлены и те подростки, которые в достаточно позднее время (после 20.30 часов) продолжают общаться со своими друзьями на улице, в махалле, кафе и так далее. Данная ориентация подростков (преимущественно юношей-старшеклассников) на проведение досугового времени является косвенным индикатором склонности к, так называемому, поведенческому риску. Сам факт того, что у подростков есть возможность ухода из дома в позднее время свидетельствует о слабом родительском контроле за своими детьми.
По результатам опроса почти каждый третий подросток не имеет каких-либо серьезных увлечений и занятий, проводит свое свободное время в основном за просмотром телепередач или на улице со сверстниками. Однако именно в этом возрасте особенно важно, чтобы молодежь была постоянно занята, увлекалась творчеством, спортом, изучением языков. Проведенный опрос показал, что наиболее часто правонарушения совершаются теми несовершеннолетними, которые систематически пропускают занятия в учебных заведениях, не имеют никаких постоянных увлечений или интересов.
В ходе исследования установлено, что почти каждый пятый школьник учится во вторую смену. Если среди подростков, обучающихся в первую смену, каждый третий посещает дополнительные занятия, то среди учащихся во вторую смену, как показал опрос, – только каждый десятый. Досуговые возможности подростков, обучающихся во вторую смену, по данным опроса, также носят ограниченный характер. Несколько снизить негативные последствия обучения во вторую смену может только строго выверенное расписание занятий школьников, в котором периоды нагрузок равномерно чередуются с периодами отдыха. Однако в целом, как показал опрос, выявлено мнение граждан о необходимости перехода всех учащихся на занятия в одну смену.
Как показал опрос, определенные алгоритмы жизненного уклада, отраженные в распорядке дня подростка, в определенной степени оказывают серьезное влияние на личностное становление и поведенческие характеристики подростка.
Не существует универсального режима дня, который подходил бы всем учащимся. Распорядок дня, который складывается у подростка, носит индивидуальный характер и формируется во многом под влиянием образа жизни его семьи, круга интересов, семейных традиций и привычек, в конечном счете, процесса воспитания в семье. В этой связи необходимы дальнейшее усиление воспитательно-просветительской работы в семьях, направленной на активизацию участия родителей в процессе воспитания своих детей в тесном взаимодействии с учителями, повышение их педагогической компетентности, усиление родительского контроля за посещением детьми учебных занятий, проведением свободного времени, процессом общения в социальных сетях. В проблемных семьях, как свидетельствуют данные опроса, удержать подростков от совершения правонарушений возможно лишь совместными усилиями родителей, педагогов учебных заведений, работников правоохранительных органов и общественных организаций. С целью устранения причин и условий для совершения правонарушений несовершеннолетними, по мнению родителей и педагогов, необходимо продолжить организацию систематических учебных и информационно-просветительских кампаний в сходах граждан махаллей, активизацию работы по обеспечению занятости и содержательного досуга молодежи.
В целом, как показали результаты опроса, абсолютное большинство подростков как среднего, так и старшего школьного возраста имеет вполне определенные цели в жизни и планы на будущее. Доминирующие жизненные цели подростков носят достаточно разнообразный характер, они обусловлены, прежде всего, стремлением к взрослению, скорейшему переходу от детства к самостоятельной жизни. Подростки связывают свое будущее со стремлением служить Родине, юноши и девушки стремятся стать полезными членами общества, нужными людям, надеются быть поддержкой и опорой для своих родителей.