Меҳнат вазирлиги Андижон вилояти ҳокимининг ҳашар тўғрисидаги қарорига изоҳ берди
Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги 13 ноябрь куни ОАВ ва ижтимоий тармоқларда тарқалган Андижон вилояти ҳокимининг ноябрь ва декабрь ойларини «маънавият ойлари» деб эълон қилиш кўзда тутилган қарори юзасидан изоҳ берди.
Ҳоким қарорига кўра, ноябрнинг иккинчи декадасида Андижон вилоятида умумхалқ ҳашари ўтказиш — ҳудуддаги барча давлат ва нодавлат ташкилотлар ходимларининг бир кунлик иш ҳақини вилоят ҳокимлигининг махсус ҳисоб рақамига ўтказиш режалаштирилган.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги қуйидагиларни маълум қилди: Вазирлар Маҳкамасининг 10 майдаги «Ўзбекистон Республикасида мажбурий меҳнатга барҳам беришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига кўра, давлат ташкилотлари ва бошқа ташкилотлар томонидан ҳашарлар қатор шартларга риоя қилинган ҳолда фақатгина ихтиёрийлик асосида ташкил этилади.
Жумладан, ҳашарлар фақатгина Ўзбекистон президенти ва Вазирлар Маҳкамаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари асосида ҳашар иштирокчилари меҳнат қиладиган ташкилотлар ҳудуди ичида меҳнат муҳофазаси ва хавфсизлигига амал қилинган ҳолда ўтказилиши лозим. Ҳашарлар доирасида ободонлаштириш, кўкаламзорлаштириш ва жойларни тартибга келтириш бўйича ишлар олиб борилади. Қурилиш-таъмирлаш ва қишлоқ хўжалиги ишлари каби жамоат ишларига мажбурий жалб қилиш қатъий тақиқланади.
Андижон вилояти ҳокимига Давлат меҳнат инспекцияси Андижон вилояти ҳокимининг 2018 йил 7 ноябрдаги №207-Ф фармойишини қонунчиликда белгиланган тартибда бекор қилиш тўғрисидаги буйруғи юборилди. Унда ҳашарларни ўтказишда Вазирлар Маҳкамасининг «Ўзбекистон Республикасида мажбурий меҳнатга барҳам беришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори ҳамда амалдаги қонунчилик талабларига риоя қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилган.
Буйруқда 10 кунлик муддат ичида кўрилган чоралар бўйича Давлат меҳнат инспекциясига маълумот тақдим этиш мажбурияти белгиланди.
Меҳнат вазирлиги мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолатлари бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг (+99871)2000602ишонч рақами ёки Telegram-ботга мурожаат қилиш мумкинлигини эслатиб ўтди.

Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана прокомментировало распространившееся 13 ноября в СМИ и социальных сетях решение хокима Андижанской области, согласно которому ноябрь и декабрь объявляются в области «месяцами маънавията».
Согласно распоряжению хокима, во второй декаде ноября в Андижанской области планируют провести благотворительный хашар — однодневный заработок сотрудников всех государственных и негосударственных организаций региона на добровольной основе перечислят на специальный счет областного хокимията.
Министерство занятости и трудовых отношений сообщает: согласно постановлению Кабинета Министров от 10 мая «О дополнительных мерах по искоренению принудительного труда в Республике Узбекистан» организация и проведение хашаров государственными органами и иными организациями осуществляются исключительно на добровольных началах с соблюдением ряда условий.
В частности, хашары проводятся исключительно по нормативно-правовому акту президента Узбекистана или Кабинета Министров о проведении всенародного хашара, строго на территории организации, в которой работают участники хашара, с соблюдением норм охраны труда и безопасности. В рамках хашаров выполняются работы по благоустройству, озеленению, приведению в порядок рабочих мест,с категорическим исключением принудительного привлечения ко всем иным видам общественных работ, в том числе строительно-ремонтные и сельскохозяйственные работы.
Хокиму Андижанской области направлено предписание Государственной трудовой инспекции о приведении в соответствие с законодательством распоряжение хокима Андижанской области №207-Ф от 7 ноября 2018 года. В нем содержится требование принять к сведению, что при проведении хашаров необходимо руководствоваться требованиями постановления Кабинета Министров «О дополнительных мерах по искоренению принудительного труда в Республике Узбекистан» и действующего законодательства.
Предписание обязывает в 10-дневный срок предоставить информацию о принятых мерах в Государственную трудовую инспекцию.
Министерство занятости и трудовых отношений напомнило, что для пресечения фактов принуждения к труду открыта горячая линия Министерства занятости и трудовых отношений по номеру (+99871) 200−06−02 и Telegram-бот.