Тиббиётдаги муаммолар қачон ечим топади?
Фарғона вилоятидаги айрим қишлоқ оилавий поликлиникаларида бугунги кунда тиббий хизмат кўрсатишда кўплаб муаммолар ўз ечимини топганича йўқ. Бирламчи тиббий-санитария ёрдами тизими, уларнинг моддий-техник базаси ва малакали кадрлар билан таъминланиш даражаси талабга жавоб бермайди. Бу ҳақда ЎзА хабар бермоқда.
Президентимиз раислигида 9 ноябрь куни ўтказилган соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш, ҳудудлар аҳолисини сифатли тиббий хизмат билан қамраб олиш, тиббиёт муассасалари моддий-техника базасини мустаҳкамлаш борасидаги ислоҳотлар натижаларини таҳлил қилиш ва истиқболдаги устувор вазифаларни белгилашга бағишланган видеоселектор йиғилишида тиббий хизмат сифати танқидий баҳоланиб, бу борада амалга оширилиши зарур бўлган вазифалар аниқ белгилаб берилди.
Фарғона вилоятида ҳам аҳолига тиббий хизмат кўрсатишни янада яхшилаш, муаммоларни ҳал этиш юзасидан муайян ишлар амалга оширилмоқда. Аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатилишини таъминлаш мақсадида 89 та қишлоқ ва 26 та шаҳар оилавий поликлиникаси фаолият кўрсатмоқда. Жорий йилда 15 та муассасаларда қурилиш ва реконструкция ишлари амалга оширилган. Афсуски, бу борадаги ишлар ҳамма жойда ҳам яхши йўлга қўйилган, деб бўлмайди. Айрим шаҳар ва туманларда тиббий хизмат кўрсатиш кўнгилдагидек эмас. Баъзи жойларда малакали мутахассислар етишмайди. Замонавий тиббий жиҳозлар билан етарли даражада таъминланмаган.
Ёзёвон туманида бугунги кунда тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар оқсаётганлигини гувоҳи бўлиш мумкин. “Сойбўйи” маҳалла фуқаролар йиғинидаги 33-қишлоқ оилавий поликлиникаси жорий йилда таъмирдан чиқарилди. Бундан аҳоли беҳад мамнун бўлди. Бироқ, уларнинг хурсандчилиги узоққа чўзилмади… Чунки бу ерда тиббий хизмат кўрсатиш учун имкониятлар мавжуд эмас. Тор доирадаги мутахассислардан фақат жарроҳ ва стоматолог бор, холос. Мазкур оилавий поликлиника 20 мингдан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатади. Тиббий жиҳозлар етарли эмас, ЭКГ аппарати умуман ишламайди. Таъмирлаш ишлари ҳали ҳам ўз якунига етгани йўқ. Поликлиникага электр таъминотини яхшилаш мақсадида янги трансформатор ўрнатилиши керак. Минг афсуски, трансформатор олиб келинган бўлса-да, баъзи бир муаммолар сабаб, ўрнатилмай келмоқда.
Август ойида бу тиббиёт масканида туманда биринчилардан бўлиб, ягона электрон рўйхатга олиш ва интернет тармоғи орқали шифокор қабулига ёзилиш “электрон поликлиника” автоматлаштирилган ахборот тизими ишга туширилган эди. Айни кунларда бу тизим умуман ишлагани йўқ. Барчаси хўжакўрсинга ташкил этилган экан. Мазкур қишлоқ оилавий поликлиника мудири Баҳром Мамадаюповнинг айтишича, бунга асосий сабаб интернетга уланиш билан боғлиқ муаммолар…
Бу ҳам майли, аммо ахборот технологияларини тушунадиган мутахассис ҳам аслида бу ерга керак эмасми? Хўш, шундай экан, нега вилоятда айнан шу ерда бу тизим жорий этилди?
Туман кўп тармоқли марказий поликлиникаси ўтган йилда қурилиб, ишга туширилган. Бу ердаги ҳолат ҳам бугунги кун талабига умуман жавоб бермайди. Шифокор қабулига кириш учун узундан-узун навбатлар ҳар қандай кишини дилини хуфтон қилади. Поликлиника мудири Олим Турдиев эса бунга жиддий қарагани ҳам йўқ. Бу ерда ҳам ишга туширилган “электрон поликлиника” ишламаяпти.
– Эрталаб келганмиз, соат 12 бўляптики, ҳали ҳам навбатда турибмиз, – дейди Нозим Иброҳимов. – Бизку майли, мана бу аёлларни ҳолатини бир кўринг.
Туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғи ўринбосари Иброҳим Ёқубов биз билан суҳбатда туманда бир қатор кадрларнинг етишмаётганини, баъзи тиббий жиҳозларга эҳтиёж борлигини айтиб ўтди.
Умуман олганда, маҳаллаларда аҳоли сифатли тиббий хизмат билан тўлиқ қамраб олинмаган. Баъзида тиббий кўриклар номигагина ташкил этилмоқда. Қишлоқ оилавий поликлиникасига мурожаат қилган фуқаролар тор доирадаги мутахассисларнинг йўқлиги боис, яна сарсон бўлмоқда. Тумандаги мавжуд 4 та қишлоқ оилавий поликлиникасида ҳам патронаж хизматини такомиллаштириш, ҳар бир оилага кириб бориш ва аҳоли саломатлигидан хабардор бўлиш, соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этиш каби ишларда мутасаддилар масъулиятини етарли даражада, деб бўлмайди. Давлатимиз раҳбари томонидан қишлоқда ҳам тиббий хизмат кўрсатиш сифатини замон талаблари даражасида ташкил этиш вазифаси қатъий қўйилаётган бир пайтда бундай ҳолатларга чек қўйиш вақти келганга ўхшайди.
Ёзёвон туманидаги аҳволдан ҳам кўриниб турибдики, аҳоли тиббий хизмат кўрсатишдан умуман қониқмаяпти. Соҳага масъул айрим мутасаддилар ҳамон ишни ўзибўларчилик ҳолатига ташлаб қўйганга ўхшайди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги бунга нима дер экан?

В отдельных сельских семейных поликлиниках Ферганской области все еще остаются нерешенными проблемы в оказании медицинских услуг. Система первичной медико-санитарной помощи, материально-техническая база и обеспечение учреждений квалифицированными кадрами не соответствуют должному уровню.
На состоявшемся 9 ноября под председательством Президента видеоселекторном совещании, посвященном анализу результатов осуществляемых реформ по развитию системы здравоохранения, охвату жителей регионов качественным медицинским обслуживанием, укреплению материально-технической базы медицинских учреждений, а также определению приоритетных задач на перспективу была дана критическая оценка качеству медицинских услуг и поставлены приоритетные задачи, которые следует реализовать в этом направлении.
В Ферганской области проводится определенная работа по повышению качества медицинских услуг населению. В целях обеспечения предоставления квалифицированной медицинской помощи населению действуют 89 сельских и 26 городских семейных поликлиник. В текущем году в 15 учреждениях проведена работа по строительству и реконструкции. Но, следует отметить, что не везде работа в этом направлении налажена на должном уровне. В отдельных городах и районах в системе предоставления медицинской помощи есть проблемы. На отдельных территориях не хватает квалифицированных специалистов. Учреждения не оснащены современным медицинским оборудованием.
Медленными темпами проводятся реформы в сфере медицины в Язъяванском районе. В нынешнем году в сходе граждан махалли “Сойбуйи” проведен ремонт сельской семейной поликлиники №33. Это очень обрадовало жителей. Но, ненадолго…
Семейная поликлиника рассчитана на обслуживание более 20 тысяч человек. Но для этого нет условий. Из узких специалистов есть только хирург и стоматолог. Не хватает медицинского оборудования, бездействует аппарат ЭКГ. Неизвестно, когда аппарат будет налажен. Для улучшения электроснабжения в поликлинике необходимо установить новый трансформатор. Трансформатор завезли, но по неизвестным причинам еще не установили.
Это медицинское учреждение — одно из первых в районе, в котором в августе установили автоматизированную информационную систему “электронная поликлиника” для единой электронной регистрации и записи на прием к врачу по Интернету. Но эта система бездействует. Видимо, вся работа проводилась для «галочки». По словам заведующего этой семейной поликлиникой Бахрома Мамадаюпова, основной причиной является отсутствие соединения с сетью Интернет.
А разве поликлинике не нужен специалист, разбирающийся в информационных технологиях?! Для чего тогда внедряли эту систему в области?
В прошлом году построена и сдана в эксплуатацию районная многопрофильная центральная поликлиника. Но и здесь ничего не соответствует требованиям сегодняшнего дня. На прием к врачам выстроились длинные очереди. Но это почему-то совсем не волнует заведующего поликлиникой Олима Турдиева. Кстати, здесь тоже “электронная поликлиника” бездействует.
— Пришли рано утром, скоро 12 часов, а мы все еще стоим в очереди, — говорит Нозим Иброхимов. – Особенно устают от ожидания в очереди женщины.
В ходе беседы заместитель начальника районного медицинского объединения Иброхим Ёкубов сказал о нехватке кадров и медицинского оборудования.
В целом население махаллей не полностью охвачено качественными медицинскими услугами. Иногда медицинский осмотр проводится лишь для отписки. Обращающиеся в сельские семейные поликлиники граждане из-за отсутствия узких специалистов вынуждены ездить в другие учреждения. В действующих в районе 4 сельских семейных поликлиниках не на должном уровне совершенствуется патронажная служба, должностные лица безответственно относятся к работе с каждой семьей и пропаганде здорового образа жизни. Но не пора ли устранять эти недостатки? Ведь глава государства наметил конкретные задачи по повышению качества медицинских услуг на селе до уровня современных требований.
По положению в Язъяванском районе можно судить, что население не удовлетворено предоставляемыми медицинскими услугами. Очевидно, ответственные за сферу отдельные должностные лица пустили работу на самотек. А что скажут в Министерстве здравоохранения?