10 ой ичида прокуратура органлари ходимларига қанча пора таклиф қилингани айтилди
Жорий йилнинг 10 ойи давомида Ўзбекистон Бош прокуратураси Иқтисодий жиноятларга қарши кураш департаменти, Мажбурий ижро бюроси ҳамда бошқа прокуратура органлари бўлинмалари ходимларига пора таклиф қилиш бўйича 81 ҳолатни аниқлади. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар қилди.
Хабарда қайд этилишича, таклиф қилинган пораларнинг умумий миқдори 28,1 минг АҚШ доллари ва 49 млн сўмни ташкил этди.
Ҳар бир ҳолат бўйича жиноий иш қўзғатилган. Бош прокуратуранинг эслатиб ўтишича, Ўзбекистонда коррупцияга қарши кенг кўламли кураш кампанияси давом этмоқда. Хизмат ваколатини суиистеъмол қилиш, пора олиш ва бериш билан боғлиқ шов-шувли ишлар кўриб тергов қилинмоқда.

За январь-октябрь зафиксирован 81 случай предложения взятки сотрудникам органов прокуратуры
За 10 месяцев 2018 года Генеральной прокуратурой Узбекистана выявлен 81 случай предложения взятки сотрудникам Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Бюро принудительного исполнения, а также других подразделений органов прокуратуры. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры. По каждому из случаев возбуждены уголовные дела.
Общая сумма денег, предложенных по выявленным случаям, составила 28,1 тысячи долларов и 48 млн сумов.
«В Узбекистане продолжается масштабная кампания по борьбе с коррупцией. Ведутся резонансные дела, связанные с превышением должностных полномочий, получением взяток и их дачей», — отмечается в сообщении.