Фарғона шаҳрида янги қад ростлаган кўп қаватли бинонинг ёрилгани ҳақидаги хабарлар ўз тасдиғини топмади
24 октябрь куни бир қатор интернет-нашрларда тарқатилган хабарлар, яъни янги қад ростлаётган кўп қаватли бинода катта ёриқлар ҳосил бўлгани ҳақидаги маълумотлар ёлғон бўлиб чиқди. Қурилиш ташкилоти мутахассислари ўз обрўсини сақлаб қолиш учун ёлғон ахборот тарқатган шахсга нисбатан судга мурожаат қилмоқчи.
Тарқатилган хабарга ойдинлик киритиш учун «Nuqtainazar.uz» нашрининг вакиллари ҳодиса жойида бўлдилар.
Маълум бўлишича, Фарғона шаҳар, Ўзбекистон овози кўчасида қад ростлаётган 7 қаватдан иборат уй 2017 йилда ўз қурилишини бошлаган. Бинонинг биринчи қаватида соғломлаштириш маркази очилиши режалаштирилган. Ушбу бино “МДМ Юлдашев” пудратчи ташкилоти томонидан   «VODIY IDEAL LOYIHA» очиқ акциядорлик жамияти лойиҳаси асосида қурилмоқда.
“МДМ Юлдашев” пудратчи ташкилоти раҳбари Аҳмадали Шерматовнинг таъкидлашича, кўп қаватли уй белгиланган талаблар, барча қоида ва меъёрларга риоя этган ҳолда қурилмоқда. Бино қурилиши 3 қисмда амалга оширилган. Қурилиш жараёнида 1 та ана шундай бетон қалин ва қийшайтириб қуйилгани, ёриқлар деб эътироф этилган ва интернет сайтларда нотўғри ахборот тарқалишига сабаб бўлган.
– Бинонинг олд фасади қурувчилар томонидан атайин шундай қуйилган. Чунки, бетонни теккислашда бир неча сантимер бетон девор ўз ўзидан емирилиб кетади. Бу эса ғиштларнинг чиройли терилиши ва деворларнинг мустаҳкам бўлишини таъминлайди. Қолаверса, уйнинг бурчакларида ёриқлар ҳосил бўлишини олдини олади. Биз уйнинг мустаҳкам бўлишини таъминлаш ва келгусида безакларга шикаст етмаслигини назоратга олганмиз. Айниқса, бетон ва ғишт бир-бирини ушлаб туриши жуда зарур. Шу боис биз бу оралиқни махсус мосламалар билан беркитиб, алюкобод билан ёпишни режалаштирганмиз – дейди Аҳмадали Шерматов.
Корхона ҳуқуқшуноси Рустам Юлдашевнинг таъкидлашича, бино қурилиши учун энг сифатли маҳсулотлар олиб келинган. Ҳеч қандай қонунбузилишларга йўл қўйилмайди ва барча техник қоидаларга амал қилинган ҳолда қурилмоқда. Уйлар сифатли бўлсагина харидорлар олади. одамларнинг ишончи биз учун жуда муҳим.
– Интернетдаги ёлғон ахборотнинг тарқалгани оқибатида бизнинг компаниямиз катта зиён кўрди. Обрўси ва катта маблағларнинг йўқотилишига сабаб бўлди. Ахир биз кредитлар асосида аҳолига уй-жойларни сотганмиз. Биз учун халқнинг ишончи ва корхона обрўси биринчи даражада туради. Шу боис ўз нуфузимизни сақлаб қолиш учун судга мурожаат қилишга мажбурмиз, – деб таъкидлайди Рустам Юлдашев.
Ушбу ҳолат юзасидан 25 октябрь куни махсус ишчи гуруҳи тузилиб, ўрганилди ва ҳеч қандай қонунбузилишлар аниқланманганлиги хусусида далолатнома тузилди.

Информация распространенная 24 октября рядом интернет-изданий, о том, что в строящемся доме появилась сквозная трещина, оказалась недостоверной. Компания-застройщик намерена отстаивать свои честь и достоинство в суде.
Представитель издания «Nuqtainazar.uz» побывал на месте стройки и детально изучил ситуацию.
Строительство 7-этажного жилого дома было начато в 2017 году на улице Узбекистон овози №1. На первом и цокольном этажах данного комплекса будет оздоровительный центр. Владельцем, заказчиком и подрядчиком сооружения является ООО «МДЦ имени Юлдашева», проектировщиком – ООО «VODIY IDEAL LOYIHA».
По словам начальника строительного участка ООО «МДЦ имени Юлдашева», Ахмадали Шерматова, дом возводится по всем утвержденным строительным нормам, правилам и стандартам.. Здание состоит из 3-х блоков разделенных деформационными швами между осями. Один из таких деформационных швов в результате недостоверной и неправильной подачи информации в сети интернет и приняли за сквозную трещину.
“Деформационный шов переднего фасада по оси был специально отштукатурен нашими рабочими. Это было сделано специально для того, чтобы штукатурка качественно легла на кирпичные стены и не было никаких зазоров на углах деформационных швов. Мы воспользовались таким приемом, чтобы фасадная штукатурка не отпала в будущем, особенно в местах деформационных швов.. Впоследствии мы закроем эти швы диафрагмой из стального листа и обошьем все места стыковок алюкобондом”, – подчеркнул Ахмадали Шерматов.
Как заявил юрист ООО «МДЦ имени Юлдашева» Рустам Юлдашев, при строительстве дома отсутствуют какие-либо нарушения. Здание строится с использованием качественных строительных материалов и всей необходимой техники.
“ В результате недостоверной информации , которую распространили в социальных сетях, а затем подхватили некоторые интернет-издания, наша компания начала нести имиджевые и финансовые потери. Мы готовим обращение в суд и намерены отстаивать свои честь и достоинство”, — отметил Рустам Юлдашев.
25 октября специальной комиссией было проведено обследование строящегося дома. Был составлен акт, об отсутствии каких-либо нарушений при строительстве здания.