Андижонда мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича 660 та ариза ижроси таъминланмаяпти
Жорий йилнинг май ойидан октябрь ойига қадар Андижон вилояти давлат хизматлари бошқармасига ўзбошимчалик билан қурилган тураржойларга нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этиш учун вилоят бўйича 830 та мурожаат келиб тушган. Бироқ шу кунга қадар мурожаатларнинг 95 тасигина ижобий ҳал қилинган. Бу ҳақда «Turon24″га Андижон вилояти давлат хизматлари бошқармаси бош маслаҳатчиси Мансурбек Бобохонов маълум қилди.
Маълумки, 2018 йилнинг 20 апрелида Ўзбекистон президентининг “Фуқароларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар ҳамда ўзбошимчалик билан қурилган тураржойларга нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича бир марталик умумдавлат акциясини ўтказиш тўғрисида”ги фармони ва 2018 йилнинг 21 июнида Вазирлар Маҳкамасининг фармон ижросини таъминлашга қаратилган қарори қабул қилинган эди.
Ушбу ҳужжатлар минглаб юртдошларимизни қийнаб келаётган масала – ноқонуний қурилган уйларга мулк ҳуқуқини эътироф этиш имкониятини берди. Лўнда қилиб айтганда бир марталик умумдавлат акцияси доирасида мулк ҳуқуқи бериш имконияти тақдим этилди.
“Кўчмас мулкка нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича 800 дан ортиқ ариза келиб тушган, – дейди Мансурбек Бобохонов. – Шундан фақат 95 та мурожаат ҳал қилиниб, мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича шаҳар ва туман ҳокимларининг қарори чиқарилган. Афсусланарлиси, 660 та ариза ижроси ҳали ҳам таъминланмаяпти”.
Туманлар бўйича оладиган бўлсак, Жалақудуқда 152, Андижон шаҳрида 71, Пахтаободда 72, Қўрғонтепада 70, Марҳаматда 55 та ариза ўз ижросини кутмоқда. Булар-ку майли, Хонобод шаҳри ва Андижон, Булоқбоши, Избоскан туманларида шу кунга қадар бирорта ҳам ноқонуний қурилган уйга нисбатан ҳокимликларнинг қарори қабул қилинмаган.
Шаҳар ва туманлардаги ер ресурслари ва давлат кадастри бўлимлари, қурилиш бўлимлари, давлат солиқ инспекциялари, ички ишлар ва ёнғин хавфсизлиги бўлимлари, давлат санитария ва эпидемиология назорати марказлари, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўлимлари мутасаддиларининг Вазирлар Маҳкамасининг 461-қарорида белгиланган вазифаларни бажармаётгани ачинарли ҳолдир.
Ушбу ҳолатлардан келиб чиқиб, ваколатли органларнинг ходимларига нисбатан интизомий ва маъмурий таъсир чоралари кўрилди. Бироқ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 2155-моддасига кўра 24 нафар мансабдор маъмурий жавобгарликка тортилганига қарамасдан, президент фармони ижроси таъминланмасдан қолмоқда. Бу эса мурожаатчиларнинг норозилигига ва аҳолининг давлат органларига бўлган ишончи пасайишига олиб келмоқда.

С мая по октябрь текущего года в управление госуслуг Андижанской области поступило 830 заявлений по признанию прав собственности на самовольные постройки жилых помещений. Из них на сегодня одобрено всего 95, сообщил главный советник Андижанского областного управления государственных услуг Мансурбек Бабаханов.
Известно, что 20 апреля 2018 года президент Узбекистана издал Указ “О дополнительных мерах по социальной поддержке граждан и проведении разовой общегосударственной акции по признанию права собственности на самовольно построенные жилые помещения”, а 21 июня 2018 года Кабинет Министров принял постановление с целью исполнения данного указа.
Документ должен был решить проблемы тысяч граждан, связанные с получением признания права собственности на построенные дома. Но с исполнением постановления всё не так, как хотелось бы. Весьма печально, что городские и районные отделы по земельным ресурсам и государственному кадастру, отделы по строительству, государственные налоговые инспекции, отделы внутренних дел и пожарной безопасности, центры государственного санитарно-эпидемиологического надзора, экологические и природоохранные ведомства не выполняют свои задачи, изложенные в постановлении Кабмина.
“Поступило более 800 заявок на признание прав собственности, — говорит Мансурбек Бобохонов. — К сожалению, 660 заявок всё ещё остаются не рассмотренными”.
Если брать в разрезе районов, то 152 заявления поступило из Джалалкудука, из Андижана — 71 заявление, из Пахтаабада — 72, из Кургантепе — 70 и 55 заявлений из Мархаматского района ждут своего рассмотрения. Ещё хуже обстоят дела в городе Ханабаде, а также Андижанском, Булакбашинском, Избасканском районах, где до сих пор не было принято ни одного решения со стороны хокимиятов по отношению к незаконно построенным жилым помещениям.
С учётом этих обстоятельств были приняты дисциплинарные и административные меры по отношению к персоналам компетентных органов. Однако даже при том, что, согласно ст. 2155 Кодекса об административной ответственности, 24 должностных лица были привлечены к административной ответственности, указ президента всё ещё остаётся невыполненным. Это приводит к неудовлетворённости заявителей и снижению доверия общественности к государственным органам.